Wpis z mikrobloga

Czy u Was też w " aptekach słonecznych" tak chętnie proponuja generyki ( czyli mowiac prostym jezykiem podrobki oryginalnego leku?) Jaki oni mają profit z tanszego leku, bo nie mam pojecia i w zadnej innej aptece sie z tym nie spotkałem. Jakis uklad z producentami generyków chyba tylko wchodzi w grę, czesto jest to wrecz nachalne..
#farmacja #apteka #leki
  • 10
@Myrszula: a tego nie wiedziałem, problem w tym, ze tylko w slonecznych stosuja ten przepis, bo jak napisalem - w innej aptece chyba nigdy sie z tym nie spotkalem.
Wiedzialem, ze jest cos takiego, ale nie, ze obowiazek
@grondir: No teoretycznie osoba wydająca lek ma taki obowiązek, ale w praktyce 90% pacjentów i tak chce konkretnie taki preparat, jaki przepisał im lekarz i jaki stosowali od dłuższego czasu, co jest w pełni zrozumiałe. Dlatego ja u siebie o zamiennikach mówię tylko wtedy, gdy pacjent sam o nie spyta, albo gdy leku przepisanego na recepcie po prostu nie ma dostępnego na stanie i w hurtowniach.
@grondir:

Po pierwsze - Lek generyczny nie jest podróbką. Jest to lek o bardzo podobnym składzie substancji pomocniczych i takim samym działaniu jak lek referencyjny (użyta jest ta sama cząsteczka). Różnica polega na tym, że jest tańszy, ponieważ omijają go kosztowne badania kliniczne wykonywane dla leku oryginalnego i wystarczy ze przejdzie badania jakosciowe i ilosciowe potwierdzajace sklad żeby został zarejestrowany. Dzieje się tak ponieważ patent na dany lek jest określony w
@grondir musi bo ma na monitorze naklejoną kartę z regułą, jeśli tego technik nie robi a z reguły jest to technik to kierownik lub mgr na zmianie może dostać telefon że na danym stanowisku osoba nie wywiązuje się z zaleceń. Spotkałem się z sytuacją zamiany leku RX na suplement diety o "podobnym działaniu" bo lek na braku. Z 2 strony tak jak napisał wyżej generyk nie znaczy gorszy i z reguły jest
@flashcoff: wiem, ze nie jest podrobka stricte rzecz biorąc, ale nie jest tez lekiem oryginalnym, stad taka terminologia.
BTW. U mnie placebo nie ma raczej, taki mam juz umysł, a jednak taki zolpidem jak dla mnie sie rozni mocno, np. genoptim to straszny syf, i to nie jest tylko moja opinia, ale co kto uważa, ja uwazam, ze chemia, oraz fizjologia czlowieka to tak skomplikowane rzeczy, że wiecej/mniej masy tabletkowej, lub
@grondir: Wiesz co, spójrz na to z drugiej strony - mamy ogromne braki w hurtowniach, części leków po prostu i nie ma i ciężko powiedzieć, kiedy się pojawią. To nie zawsze złe intencje farmaceuty/technika lub firmy ogólnie - tu chodzi czasem głównie o to, żebyś mógł dostać swoją substancję leczniczą tylko pod inną nazwą, zamiast męczyć się z szukaniem oryginału (dzwonienie po aptekach, jakieś próby rezerwacji, jeżdżenie po całym mieście, żeby
@Mia_Smith: ok, ja nie twierdzę, że to jakieś złe intencje. Tylko śmieszy mnie tekst o tym, że generyk to to samo, bo przeszedł bad. laboratoryjne bla bla.
Jak ktoś uważa, że generyk to zawsze to samo to proszę porownać sobie ( ale na to ciężko o reckę, to buprenorfina ) Bunondol i Bunorfin - bunondol jest max. w dawkach 0,4 mg i 1 taka tab. jest z 2-3 x większa od