Wpis z mikrobloga

Czy potwierdzi ktos opinie, że oryginał sertraliny ( Zoloft) jest lepszy od generyków? Bo brałem serte, ale byle jaką, aposerte, itp, tym razem wzialem Zoloft, bo przypomniało mi sie jak znajomemu ordynator w psychuszce, zalecił oryginał w wypisie ( pokazywał mi go nawet , bo wie, że interesuje sie troche tą tematyką) , i sie zdziwiłem, bo często slysze, ze np. Alpragen gorszy od Xanaxu, itp. ale to z ust znajomych, nigdy od lekarza / farmaceuty nie slyszalem krytyki na temat generykow ( aczkolwiek zgadzam się, niektóre są do bani, nie wiem czy to kwestia za duzej masy tabletkowej, czy zła reakcja, jesli ktos wie, to poprosze o komentarz) dlatego tak mi to zapadło w pamięć.
#medycyna #farmacja #leki #psychiatria
i w sumie dla zasięgu #narkotykizawszespoko
  • 4
@grondir jest taka szansa działanie leku to nie tylko substancja lecznicza ale i otoczka, wypełniacze, proporcje itp. Lek generyczny nie może mieć identycznego składu jak lek oryginalny. Na studiach wiele razy mam mówili że oryginał z reguły ma lepsze działanie niż generyk mimo że są biorównoważne.
@szulisto: bardziej bym się spodziewał jednak efektu placebo. Czytałem kiedyś publikację na temat placebo, gdzie wykazano, że np. droższe placebo działa lepiej, niż tańsze. Nawet kolor kapsułki/tabletki miał znaczenie (najlepiej działały te złote).
A w lekach przeciwdepresyjnych efekt placebo jest (moje przypuszczenie, bez researchu na ten temat) pewnie szczególnie silny.
@grondir: ciężko, żeby generyk był do bani, skoro to ta sama substancja, co w przypadku leków (nieważne czy na receptę czy OTC) musi być potwierdzone laboratoryjnie (w przeciwieństwie do suplementów diety, których nikt nie kontroluje, czy rzeczywiście zawierają to co producent deklaruje).