Wpis z mikrobloga

Nie znam się, więc chcę się zapytać - dlaczego obecnie w Polsce brakuje węgla? Czy to kwestia niegospodarności, zbyt dużej ilości wysłanej na eksport itd.?

#pgg #wegiel #gornictwo
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

oczywiście gardzę pisowskim zarządzaniem, ale za tą kwotę to jaką infrastrukturę OZE moglibyśmy zbudować i jaki procent zapotrzebowania energetycznego ono by zapewniało? Tylko pytam.


@Honowanie_dupska: za około 57,5 mld złotych na pewno w uj :) no dobra za połowę tego bo takie są wytyczne że co najmniej połowa :) A u nas co SOCJAL xD
  • Odpowiedz
opis odnośnika@pieczarrra: a mówiłem i przestrzegałem od samego początku tej szopki z Putinem - nasz interes jest nadrzędny i zaprzestanie od nich dostaw to głupota.
Ale oczywiście kto by Derigena słuchał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To teraz płaćcie.
Ja będę palił czym popadnie, chyba by mnie pogrzało bulić 3kafle za tonę. Albo i więcej.
Kurtki mam już zakupione na zimę i kozę też ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@K_O_R_N_I_K: Około 4000MW z samej jądrówki za 55mld, gdzie obecnie nasz system produkuje 45 000MW. Czyli jakieś 8% naszego zapotrzebowania. ;) Ale też zależy od zmiennych takich jak kursy walut, sytuacja na świecie, czy są gotowe grunty czy trzeba coś upaństwawiać, czy sieć energetyczna jest przygotowana itd.
  • Odpowiedz
obecnie nasz system produkuje 45 000MW


@Paayor: nawet jakby absolutnie wszystko działało na 100% to nawet by się do takiej liczby nie zbliżyło ()
4 GW za 55 mld w dzisiejszych czasach też jest niedoszacowane.
  • Odpowiedz
@pieczarrra: Zeszło się na to wiele czynników. Górnictwo w Polsce nie jest najbardziej rentowne. Węgiel też węglowi nie równy. To że wydobywamy jakiś węgiel, nie oznacza że przeznaczony jest do każdych zastosowań. Unia nie lubi węgla i kazala nam zmniejszać wydobycie, no to robiliśmy to, ale kupowaliśmy węgiel między innymi od Rosji. Za wolno wdrażane były restrukturyzacje w energetyce ( dlatego ciągle mamy elektrownie cieplne jako większość miksu energetycznego), przez
  • Odpowiedz
@Nutaharion: no to wiki kłamie. ( ͡° ʖ̯ ͡°) A jądrowa to zależy jeszcze od producenta i użytych bloków. No i przy obecnym kursie shitcoina jakim jest pln to faktycznie może brakować 15-20% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz