Wpis z mikrobloga

Gdyby #!$%@?ć większość telemetrii, raportowania i mechanizmów śledzenia z systemów #ios #android to okazałoby się że nie trzeba by było najmocniejszych procesorów i pojemnych baterii żeby telefon działał szybko i długo na jednym ładowaniu.

Dlatego #!$%@? mnie gadanie „jak coś jest za darmo to ty jesteś produktem”. Jak coś kosztuje 3 tysiące to też jesteś. Ciągle profilowany poprzez pobieranie dziesiątek gigabajtów danych, a pośród tych miliardów ludzi nie masz żadnego znaczenia poza byciem statystyką dla reklamodawców. Kupujesz urządzenie dla siebie i musisz coś dać w zamian, wiecznie daj i daj, akceptuj licencję, pieniądze nie wystarczą. Ładuj smartfona codziennie zamiast co kilka dni bo big tech chce dane, dane, więcej danych! Ekologicznie w #!$%@?, tak samo jak te pseudo-eko firmy.

Z aplikacjami jest podobnie. Szlag może człowieka trafić. Okazuje się że jak potrząśniemy telefonem z otwartą aplikacją Messenger to możemy włączyć funkcję „potrząśnij żeby uzyskać pomoc techniczną”. Kolejne gówno big techu - kto próbował uzyskać pomoc od takich gigantów ten wie że przeciętnego śmiertelnika czeka przeprawa przez czatboty, autorespondery i ubogie FAQ. Po prostu korpo koniecznie chce wiedzieć że potrząsnąłeś #!$%@? telefonem. Potrząsnąłeś. Czy istnieje jakaś granica dla nich?

Oczywiście aplikacje muszą wiedzieć wszystko, proszą o dostęp do większości instrumentów w urządzeniu. Płatne czy nie płatne, drenują baterie i obciążają sieć, bo nie sądzę że w skali globalnej tego nie widać.

Czy to się kiedyś skończy? Ja sam nie widzę dla siebie odejścia od tego.

#przemyslenia #niepopularnaopinia (?) #technologia #telefony #smartfon
  • 8
@vulcanitu: tak, ale moja babcia już nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja zwyczajnie, boomersko, chciałbym pójść do sklepu, kupić software, kupić hardware i żeby robiły to co jest ich głównymi funkcjonalnościami, bez dodatków, bez profilowania, jak je wyłączysz to się wyłączają, jak nie chcesz wysyłać raportów o awariach to odznaczasz checkbox.

A nie ja wyłączam telemetry service w Windowsie i w Forzie Horizon przestają nabijać się osiągnięcia
@L24D: tak, wyłączasz akcelerometr i magicznie telefon zaczyna działać na jednym ładowaniu przez tydzień. Ciekawe, że opaska z mikroskopijną baterią i czujnikami działa np. 2 tygodnie.