Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, chciałam zadać pytanie odnośnie spadku.
Otóż dowiedziałam się że mój stary niedawno wziął ślub z babą o której mówić można źle albo wcale ( ͡° ͜ʖ ͡°) której pobudował dom i w którym mieszkają razem z jej córką.
I teraz pytanie: czy jeśli ja mieszkam z mamą i bratem w innym domu to czy będzie się tej babie należała część naszego domu czy to przechodzi z automatu na mnie, na brata i brata przyrodniego z poprzedniego małżeństwa ojca?
Z tego co słyszałam to mnie i rodzeństwu będzie się chyba po jego śmierci należał zachówek, ale to chyba też do momentu dopóki nas nie wydziedziczy?
#prawo #sadownictwo #pytanie
  • 6
@KootyCat:
twój stary wziął ślub z inną kobietą
zbudował jej dom i mieszkają razem z jej córką
mieszkasz w innym domu który nie należy do twojej matki i ew. starego ale są po rozwodzie (skoro wziął inny ślub)
na chopski rozum to nikt po ten wasz dom łap wyciągać nie może, prędzej ty możesz wyciągać łapy po nowy dom ojca
@IntoApocalypse: Dom w którym mieszkam ja z matką i bratem był budowany przez starego ale razem z matką się na spółę do niego dorzucali.
Czyli połowa jest matki i połowa starego, tylko czy to będzie w 100% nasze po jego śmierci skoro wziął ślub.
@KootyCat: Jeżeli ojciec umrze to dzieci co do zasady dziedziczą wraz z małżonkiem, przy czym małżonek ma 1/2 a dzieci pozostałe 1/2 do podziału po równo między sobą. Zachowek należy się, gdybyś była uprawniona do dziedziczenia, ale nie dostała spadku, np. gdyby ojciec zapisał wszystko w testamencie komuś innemu, to ty jako co do zasady dziedzicząca masz prawo do zachowku. Zachowku nie ma jak spadkobierca jest wydziedziczony.
@KootyCat: gdyby obecna żona twojego ojca dostała 1/2 z jego połowy udziału w nieruchomości to możecie wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności, jeżeli ona nie będzie chciała go zbyć.