Wpis z mikrobloga

@Jim2Lahey:
Tak.

@wypok312: Wałęsa jest takim kononem który jest bardziej rozgarnięty i któremu się udało. Prawdopodobieństwo że taki uber Janusz kierujący się całe życie chłopskim rozumem i dodatkowo żyjący jak i zachowujący się jak stereotypowy chłop małorolny będzie prezydentem Polski i symbolem upadku komuny (no dzisiaj to już nie takie oczywiste dla wielu polaków po tym jak wyszło wiele informacji na jego temat, ale na świecie nadal jest tak postrzegany,
@Jim2Lahey:
Nieistotny ruch. Przywódcy ZSRR oraz USA odbyli szereg rozmów, najpierw na lotniskowcu, a potem bodajże na Islandii. Albo coś poplątałem. W każdym razie, ZSRR i tak by upadł, a PRL i tak by się skończył. Co najwyżej nie mielibyśmy tych wszystkich "legend". Wałęsa i Solidarność to jest taki mit ludowy, żeby podbudować nasze ego.
@wypok312: 10 mln ludzi w kraju który miał 38 mln, nawet mój stary był w Solidarności, nieistotny dla upadku ZSRR? no jednak bym się zgodził. Wałęsa był mitem bo kogoś musieli pchnąć a to była ładna robotniczochłopska twarz, gość dostał Nobla i był na okładce Timesa jako człowiek roku więc jednak z d... wziętą osobą nie był
@Jim2Lahey:
Nie o to chodzi. Gorbaczow i Reagan odbyli szereg spotkań, w których ustalili warunki wycofania się ZSRR z Europy wschodniej. Ok, Solidarność się przydarzyła, ale gdyby się nie przydarzyła, to i tak nie byłoby jakichś diametralnych różnic. Oczywiście inaczej by to wyglądało, mielibyśmy mniej "herosów ludowych", ale ultymatywnie, bez większego znaczenia.
@Jim2Lahey:
My się tak podbudowujemy, że dołożyliśmy "cegiełkę" -- ale i bez tej cegiełki, rezultat byłby zbliżony. Ja akurat jestem pragmatycznym realistą i w bajki oraz mity ludowe nie wierzę.
@wypok312: no ok ale ja o czym innym, nigdy w historii naszego panstwa nie bylo takiego ruchu i chyba nie bedzie, zeby sie 1/4 ludnosci do niego zapisala, czy Solidarnosc miala wplyw na obalenie ZSRR, no sory miala bo bylismy waznym czlonkiem Paktu Warszawskiego i pod ukladem ZSRR
@Jim2Lahey:

@wypok312: no ok ale ja o czym innym, nigdy w historii naszego panstwa nie bylo takiego ruchu i chyba nie bedzie, zeby sie 1/4 ludnosci do niego zapisala, czy Solidarnosc miala wplyw na obalenie ZSRR, no sory miala bo bylismy waznym czlonkiem Paktu Warszawskiego i pod ukladem ZSRR


Solidarność w jakimś tam stopniu na pewno była katalizatorem, ale efekty jej działań, to po prostu nic więcej jak ustawianie list
@wypok312: no a wiesz czemu m. in. Rzym powołał wtedy Wojtyłe na papieża? i ile razy Wojtyła rozmawiał z Reagenem o Solidarności i jakie tam kwoty poszły w dolarach? :)


@Jim2Lahey:

no a wiesz czemu m. in. Rzym powołał wtedy Wojtyłe na papieża?


Domyślam się że ze względów politycznych.
@wypok312: to tera se poczytaj u Szumlewicza (wiem,że na wykopie zakazany lewak) ile Reagan przekazał mu kasy dla Solidarności i jak sie polityka światowa wtedy działa:) i dlaczego prezydent USA tak finansował Solidarność :)
Solidarność w jakimś tam stopniu na pewno była katalizatorem, ale efekty jej działań, to po prostu nic więcej jak ustawianie list wyborczych w latach 90. Ci komuniści, a ci z solidarności.


@wypok312: to ja wiem, nic nowego, tak samo jak jej przywodca