Wpis z mikrobloga

@Ochlapto
@Fforrespectmidgets porównałem za zdjęciach dostępnych w internecie i mim zdaniem to jest klecanka. Osy mają żółte paski na całym odwłoku, aż do połączenia z tułowiem, a klecanki przed połączeniem z tułowiem na odwłoku mają dwie żółte kropki
@Ochlapto @Fforrespectmidgets nie mogłem już edytować. Za kropkami jest jeszcze jeden żółty pasek. Dodatkowo kolor czułek pasuje do klecanek.
I jeszcze ich zachowanie i sposób poruszania się na odnurzach, mam takie przeczucie, nei wiem skąd, pszczoły i osy innaczej się poruszają.
@Berkel_88: ma rdzawe czułki, dlatego rdzaworożna. Potrafi użądlić, ale tylko jak jest prowokowana albo niszczy się jej gniazdo. Kiedyś opisywałem, jak mnie użądliła przy rozbieraniu starego dachu. 2-3 dni biceps jak pudzian i palenie w miejscu użądlenia żywym ogniem. Jest skala bólu Schmitda, dosyć wysoko się plasuje. Tylko to jest nie do końca prawda, bo badanie dotyczyło gatunków z Ameryki Północnej. Ogólnie bardziej bolesne niż użądlenie pszczoły czy osy. https://swiatmakro.com/2016/10/27/klecanki-polistes-spp-istny-galimatias/
@Ochlapto
@Ochlapto
@Fforrespectmidgets musiałem użyć muchozolu. 3 letnie dziecko, no właśnie, chyb ugryzło w policzek. Brak żądła, letko napichniety policzek, dużo płaczu ale po godzinie już przestało boleć.
2 dni temu kijem dotykałem gniazda i samych owadów. Wyleciała tylko jedna i odleciała. ¯_(ツ)_/¯