Wpis z mikrobloga

Jak chmielicie na zimno? Woreczek zdezynfekowałem wrzątkiem, wsypałem chmiel, herbatę i do wiadra, po dwóch dniach biorę się za zlewanie a tam infekcja. Na części gdzie woreczek nie był zanurzony (albo zanurzył się lekko i wypłynął) pojawiła się pleśń. Zastanawiam się jak uniknąć w przyszłości takich sytuacji? Sypać bezpośrednio do wiaderka? Może dodać jakiś obciążnik?
#piwowarstwo
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@polskabialoczerwoni: wrzątek nie dezynfekuje. Trzeba było gotować worek z minimum 15 minut albo włożyć go do oxi lub starsanu.
Wrzucam różnie, czasem luzem czasem w worku który obciążam lub nie. Dobrze jest użyć albo dużego worka albo rozbić na 2 worki. Żeby chmiel się nie zabił zbyt mocno.
@polskabialoczerwoni: do obciążenia można, użyć nakrętek z nierdzewki, ale jeżeli pojawiła się pleśń po 2 dniach to jest to tylko objaw tego coś się wcześniej stało z piwem i mogło się na czymś rozwinąć, mi zawsze cześć woreczka wystaje ponad tafle i nigdy nie miałem pleśni. Obstawiam, że chmielenie na zimno nie było przyczyną, a objawem :(