Wpis z mikrobloga

Od mniej więcej tygodnia otrzymuje sporo telefonów od nieznanych mi numerów. Większość po odebraniu się rozłącza, na część rozmów muszę czekać (coś jakby oczekiwanie na połączenie konferencyjne), a z częścią osób nawiązuję rozmowę.
Prawdopodobnie mój rozmówca nawet nie wykręca mojego numeru telefonu – jemu też zestawia się połączenie – jak odbieram telefon, najczęściej słyszę "Słucham?". Z większością nie udało mi się przeprowadzić sensownej rozmowy, żeby wybadać o co chodzi. Wczoraj rozmawiałem z jakimś dziadkiem, który coś tam bełkotał, że założył już gacie na dupe i wszedł, bo wiedział gdzie jest klucz (?) – próbowałem go podpytać do kogo próbuje się dodzwonić itd, ale zmieszał się i się rozłączył.

Dzisiaj połączyło mnie też z jakimś starszym facetem, który był trochę konkretniejszy i okazało się, że z mojego numeru (na pewno wyświetlił mu się mój numer, bo podyktował mi go bezbłędnie) dzwonił do niego mężczyzna podający się za Wojciecha Konarskiego, pracownika biura maklerskiego, podobno mężczyzna rozmawiał z nim kilkukrotnie, za każdym razem z innego numeru telefonu. Poinformowałem mojego rozmówce, że to prawdopodobnie próba oszustwa, i że powinien uważać, za co rozmówca mi serdecznie podziękował.

Na początku myślałem, że ktoś przechwycił mój numer i po prostu zestawia połączenia konferencyjne, co było #!$%@?ące, ale wyglądało niegroźnie – okazuje się, że ktoś podszywa się pod mój CallerID i próbuje dokonywać przestępstw, dlatego zaraz zbieram się na komisariat złożyć zawiadomienie o próbie popełnienia przestępstwa.

Jeżeli kogoś to interesuje, to mogę informować o tym, co się będzie dalej działo. Może ktoś był w podobnej sytuacji i ma dla mnie jakieś porady?

#policja #telefon #hacking #spoofing #gsm #elektronika #play #tmobile #orange #plus
  • 20
@AlKaczone moj kolega mial to samo, wydzwanial do niego jakis chlop i wkręcał mu, ze ma jakies bitcoiny do odebrania i musi zdecydowac czy dalej ma tymi bitcoinami kręcić czy wypłaca. Jak oddzwanial to odbierał inny chlop ktory nie czaił bazy w ogóle. Googlowal ta firmę i wyszło, ze scam jakis.
@AlKaczone: hej mireczku, podobna sytuacja do mojej - jakoś od mniej więcej dwóch tygodni kilka razy w tygodniu otrzymuję telefony od osób, które "oddzwaniają" - wyświetla im się, że dzwonił do nich mój numer mimo, że ja nigdzie nie dzwoniłem. Dostaję nawet wiadomości sieciowe "numer xxx z którym próbowałeś się połączyć, jest już dostępny". W bilingu operatora pusto, czyli typowy spoofing. Byłem już zgłosić sprawę na policję, ale jestem ciekawy, co
@Spake: Może przypadkowo padło na twój numer. Mnie chyba specjalnie wybrali, bo jakiś czas próbowali mnie naciągnąć w ten sposób i trochę ich zwyzywałem przez telefon :)
@AlKaczone: wiesz co... ja też miałem dwie podobne sytuacje - raz spoofowali mnie niby z mBanku, gdzie ich zrobiłem "w konia", że wyświetla się jakiś ukraiński numer i za drugim razem jak próbowali mnie nabrać, że w jakimś serwisie mam bitcoiny które tam wpłaciłem i muszę zapłacić od nich podatek - wtedy też trochę się z nimi przekomarzałem, żeby mi to udowodnili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Spake: wielokrotnie do mnie dzwonili, ale ostatni raz właśnie jakoś z 1.5 miesiąca temu. Ukrainiec wkręcał, że dzwoni z binance i że mam do odebrania bitcoiny. Kazał mi zainstalować anydeska, ale powiedziałem, że jest jakiś błąd i jest napisane po angielsku, żeby coś wsadzić, czy coś, a on, "że co?" – np. "PUT IN", "PUTIN" xD wydawało mi się to zabawne :D
@AlKaczone: lol, to chyba mamy taką samą sytuację xD z tym, że z każdym telefonem do mnie każdy mówi, że oddzwania, nie miałem jeszcze sytuacji jak Ty z tym confcallem. Też do mnie właśnie z 1.5 miesiąca temu dzwonili, nie pamiętam czy że z binance, ale z jakiegoś portalu z bitkojnami, że mam właśnie "do wypłaty" i muszę coś tam od nich pobrać i zgłosić to do urzędu skarbowego ( ͡
@AlKaczone: Jak to się skończyło w twoim przypadku? Policja coś zrobiła? Dziś ktoś dzwonił do mnie i twierdził, że oddzwania, mój numer zaczął pojawiać się też na stronkach typu nieznany numer albo kto dzwonił.
@Manah: nie wiem czy już się skończyło, telefony ucichły, ale miałem już pierwsze wezwanie na przesłuchanie. Policjant na szczęście był bardzo kumaty, wiedział o co chodzi i jak to działa, odpowiedziałem na pytanie i miałem nadzieję, że to będzie koniec. Miesiąc później kolejny telefon z komisariatu, że mam się zgłosić na przesłuchanie, wytłumaczyłem Panu policjantowi, że jeżeli w sprawie tych oszust, to już u nich byłem i składałem – Pan sprawdził