Wpis z mikrobloga

"W Polsce można brać kredyt na stałą stopę, wiele banków oferuje to od dawna (...) Ludzie w całej Europie zazwyczaj wybierają stopę stałą. Mimo tego, że banki oferowały stałą stopę, kredytobiorcy wybierali zmienną, mając nadzieję, że będzie to bardziej opłacalne".


Prezes NBP ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nbp #kredythipoteczny
  • 21
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: no i ma racje xD tłumaczy wam jak 12 latkom że bank centralny jest od regulowania banków komercyjnych, a wy dalej łykacie że te drugie to są takie biedne bo przez prezesa glape muszą wam zrobić wyższą ratę
  • Odpowiedz
@Sckb: dziwi mnie że dalej nie łapiecie prostego faktu - w tak długim terminie to i tak jest spekulacja i nie glapa jest od tego żeby doradzać klientowi indywidualnemu
  • Odpowiedz
@mlodyzawi: co jest spekulacją? Kredyt ze stałym oprocentowaniem na cały okres kredytowania, którego w Polsce nie dostaniesz, a w krajach europejskich, które Pan Prezes szanowny wspomniał, jest dostępny od lat? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mlodyzawi: chyba ci inwestowanie mózg zlasowało ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja bym chciał po prostu wziąć kredyt i wiedzieć ile konkretnie za niego zapłacę w ciągu następnych 20 lat - co mnie obchodzą wzrosty czy spadki xD
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek bezczelny typ. Stała stopa na sensownych warunkach dopiero zacząła pojawiać się w lipcu zeszłego roku - wcześniej kk konkurencja była znikoma, warunki jeśli chodzi o sam kredyt też niekorzystne (np drogie nadplaty). Gdyby chcieli to wymusili by poprawę warunków na okresowo stałej już dawno ale wygodniej było zalewać rynek tanim pieniądzem. Teraz typ ma jeszcze czelność mówić, że w Europie ludzie na stałej biorą a polaczki takie zachłanne.
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: no to na 10 lat sa juz tez stale hipoteczne. Oczywiscie wczesniej ich nie bylo ale tez zwroc uwage ze jak bralem kredyt w 2017 to oferty na stale juz byly (bardzo malo ale byly) i nikt sie nimi kompletnie nie interesowal bo drozej. Jakby nie #!$%@? wiboru tak to dalej nikt by tego nie bral.

Obligacje powyzej 4 lat sa na zmiennych zasadach - nie wiesz jaka bedzie inflacja
  • Odpowiedz
jak bralem kredyt w 2017 to oferty na stale juz byly (bardzo malo ale byly)


@LuQano: na więcej niż 5 lat? Pytam bo tak się składa, że też brałem wtedy kredyt ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nikt sie nimi kompletnie nie interesowal


A to akurat nie ma żadnego znaczenia. Jakby były oferty, ale ludzie mieli je w dupie to słowa prezesa NBP miałyby uzasadnienie. Ale rzeczywistość jednak wyglądała
  • Odpowiedz
@LuQano Biorąc kredyt i wypłata jest w transzach to nie otrzymasz stałego. Po wypłacie transz, pewnie wpisie do hipoteki itp możesz sobie przejść na stałe. Pan profesor Glapinski mówiąc o 230k kredytach w roku 2020-2021 mówi prawdopodobnie o klientach którzy dopiero w tym roku odebrali lub będą odbierać apartamenty. Konkluzja jest taka, że prawdopodobnie niewielka część tych klientów miała okazję przemyśleć i przejść na stałe, kiedy to jeszcze miało sens. Dzisiaj że
  • Odpowiedz
@mlodyzawi: kurła, opie, 5 lat mi mija jesienią tego roku, więc co by mi to zmieniło? A dalej co, stała stopa na poziomie obecnej 6,5%? Kurła!
Podchodź bardziej indywidualnie do tematu, gościu.
  • Odpowiedz