Wpis z mikrobloga

OK, panowie krzyczący straszne rzeczy o wakacjach kredytowych i nadpłatach – wytłumaczcie mi laikowi, który posiada podstawową wiedzę taką, że:
1. Kredyt udzielony przez Bank odbywa się na zasadzie kreacji pieniądza, więc każdy kredyt, który udzielił bank spowodował napływ nowego pieniądza na rynek i w efekcie działał proinflacyjnie.
2. Przy spłacie rat kapitałowych pieniądze przeznaczone na ratę kapitałową są całkowicie usuwane z rynku – więc spłata kapitału to działanie deflacyjne.

Jeżeli Banki mają stracić na wakacjach kredytowych 20mld PLN i zakładamy, że zostaną te pieniądze przeznaczone na nadpłatę kredytu – to mamy w efekcie usunięcie z rynku 20mld PLN – czyli dosyć mocny efekt deflacyjny.
Nie jest to "rozdawanie pieniędzy", ponieważ kredyt „na wakacjach” kredytobiorca musi i tak spłacać z pieniędzy, które albo oszczędził wcześniej albo zarobił. Nie ma czynnika generującego pieniądz.

Jak pieniądze te nie zostaną wykorzystane na nadpłatę – to i tak są już obecne na rynku, ponieważ kredyt już został wprowadzony na rynek, więc nie powinny mieć wpływu na nic.

Czy się mylę?

#kredythipoteczny #banki #finanse #inflacja
  • 21
@jbc_wszystko: Jeżeli przez kreacje pieniądza rozumiesz wprowadzanie do obiegu to tak, kredyt temu służy. Ja rozumiem przez kreacje piniądza tworzenie nowej kasy, czyli np. emitowanie obligacji, w tym przypadku zwiększa się ilość pieniadza w gospodarce. Banki komercyjne muszą mieć pokrycie na kredyty bo te pieniądze idą np. do sprzedającego mieszkanie. W obligacjach działa to inaczej.
@yggdrasil:

Banki komercyjne muszą mieć pokrycie na kredyty


Ale nie musza mieć pokrycia w 100%, stąd bierze się właśnie kreacja banków komercyjnych. A obecna rezerwa obowiązkowa dla banku to 2%...
Więc mamy Rezerwę nadwyżkową = Wkład - Rezerwa obowiązkowa
Co nam daje maksymalną sumę kreowanych z niczego pożyczek K=RN*m
gdzie m jest mnożnikiem kreacji pieniądza...
@jbc_wszystko: Tylko, że jak bierzesz kredyt w banku A i osoba, której przelewasz kasę ma konto w banku B to przecież bank A musi mieć pokrycie na ten kredyt, bo musi przelać kasę do banku B. To o czym piszesz działa jak obie osoby mają konto w tym samym banku. Czy rezerwa obowiązkowa nie dotyczy pokrycia depozytów?
@yggdrasil: Ale jak napisałem bank nie musi mieć 100% pokrycia kredytu i stąd bierze się kreacja kredytu.

zakładasz, że 100% ludzi nasplaci kredyt, a to błąd. Myślę, że max. 20-30% nadpłaci 100% kasy z wakacji.


To jest wtedy 30% kasy z kredytu zdjętej z rynku, a ta część która wydadzą i tak jest na rynku, bo jakby nie wakacje to by wpadła do banku jako zysk, a usunięta będzie tylko część
@jbc_wszystko: Moim zdaniem dużo zmienia ponieważ sugerujesz, że to banki komercyjne specjalnie tak robią, a nie mają na to wpływu.
Jeżeli chodzi o pokrycie to jeżeli bank nie ma pokrycia dla kredytu to co się dzieje jak przelewasz do innego banku? No przecież ta kasa musi przejść, chociażby wirtualnie.
Moim zdaniem dużo zmienia ponieważ sugerujesz, że to banki komercyjne specjalnie tak robią, a nie mają na to wpływu.


@yggdrasil: Mają wpływ, bo mogą nie udzielić kredytu i nie zapożyczać się na udzielenie kredytu w NBP tworząc tym samym dodatkowy pieniądz w obiegu.
Zresztą banki komercyjne specjalnie tak robią, bo na tym zarabiają, chyba, że chcesz mi tu aktualnie wcisnąć, że banki komercyjne działają pro bono i dla dobra społecznego XD
@broker OK, ale na chłopski rozum :) skoro płacenie co miesiąc 2,5 mld zł odsetek do banku ma mieć działanie deflacyjne bo kasa jest zbierana z rynku, to wstrzymanie tego zbierania na 8 miesięcy powoduje przy braku nadpłat brak działania deflacyjnego w tym czasie? Czy może płacenie odsetek nie ma działania deflacyjnego? Chyba ogranicza konsumpcję, tak mi się wydaje. Czy nie ogranicza bo jak nie ja wydam tę kasę to wyda ją
@jbc_wszystko: Rezerwa obowiązkowa dla banku to 3,5%, ale co ważniejsze banki mają też wymogi kapitałowe. Żeby udzielić kredytu innym podmiotom niż państwo musi mieć własne kapitały odpowiadające ryzyku, a żeby je mieć musi emitować obligacje ze zwiększonym ryzykiem (odpowiedzialność za straty prawie jak akcje) lub akcje - inwestorzy oczekują dużych, często z góry obiecanych stóp zwrotu, a tych w czasie wakacji nie ma
@Dpdp:

Rezerwa obowiązkowa dla banku to 3,5%,


Nie, została zmieniona na 0.5% na pandemię, a od 11.2021 wynosi 2%.

https://www.nbp.pl/edukacja/zasoby/broszury/rezerwa-obowiazkowa.pdf

Żeby udzielić kredytu innym podmiotom niż państwo musi mieć własne kapitały odpowiadające ryzyku


No i to ryzyko to jest ta rezerwa.

a żeby je mieć musi emitować obligacje ze zwiększonym ryzykiem (odpowiedzialność za straty prawie jak akcje) lub akcje


Albo posiadać pieniądze ludzi trzymających je na lokatach lub po prostu na