Wpis z mikrobloga

Newsy książkowe od Whoresbane'a!

Wydawnictwo ZNAK zapowiada kolejny tom Czarnej Serii poświęconej historii II Wojny Światowej. "Twierdza Warszawa. Pierwsza wielka bitwa miejska II wojny światowej" Dariusza Kalińskiego zawita do księgarń 7 września 2022 roku. Książka w twardej oprawie z obwolutą liczy 400 stron. Idąc za ciosem wydawnictwo przygotowało również dodruk "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi" Rogera Moorhouse'a. 464 stronicowa pozycja w twardej oprawie z obwolutą ma wspólną datę wznowienia z powyższą premierą. Poniżej okładki i krótko o treści.

"Twierdza Warszawa. Pierwsza wielka bitwa miejska II wojny światowej"

Walcząca Warszawa to nie tylko powstanie. Twierdza Warszawa postawiła się hitlerowcom już w 1939 roku i choć padła, zrobiła olbrzymie wrażenie na najeźdźcach. Nie bronił jej Naczelny Wódz ani najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego. Nie bronił jej prezydent Rzeczpospolitej ani polski rząd. Oni uciekli.

Nie wspierali jej zdradzieccy zachodni alianci, którzy choć wiedzieli o tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, nie poinformowali o nim strony polskiej, a ich naciski dyplomatyczne nie pozwoliły na powszechną mobilizację polskiego wojska. Wyglądało to tak, jakby ktoś z wyrachowaniem składał Polskę w ofierze na ołtarzu własnych interesów.

A jednak Warszawa się broniła, choć poza honorem nie było już czego bronić. Warszawa płonęła, ginęła i pozostawała wielka. Warszawa nie przegrała z Niemcami żadnej potyczki. Skapitulowała z braku żywności i amunicji. Nie wolno nam o tym zapomnieć.


"Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi"

Rok 1939. II RP istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad. Ludzie, którzy wywalczyli dla niej niepodległość, patrzą z niepokojem, jak za granicami kraju rosną w siłę znane im od wieków wrogie potęgi.

Polska ma silną i bitną armię. Ma sojuszników, którzy w razie hitlerowskiej napaści przyjdą jej z pomocą. Naczelny wódz odgraża się, że wrogowi nie oddamy nawet guzika. Pokolenie wolnej Polski właśnie wchodzi w dorosłość. Nie zamierza zginać karku przed żądaniami Hitlera.

Nadchodzi wrzesień. Czas próby.

I choć przewaga niemiecka okaże się miażdżąca, Anglia i Francja nie zrobią nic, by pomóc swojemu sojusznikowi, a Sowieci 17 września wbiją nam nóż w plecy, będziemy walczyć. Osamotnieni, w beznadziejnym boju na dwa fronty. Tej wojny nie wygramy, lecz ocalimy to, co najcenniejsze. Nasz honor.


#ksiazkiwhoresbane'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
#ksiazki #czytajzwykopem #znak #czarnaseriaznak #historia #iiwojnaswiatowa #1939
Pobierz
źródło: comment_1657029455FdoqX9IiyzbR305nHt691q.jpg
  • 5