Wpis z mikrobloga

jak to jest z prędkościami na rowerze i ścieżkami rowerowymi? nie mogę znaleźć nic w kodeksie drogowym na ten temat.

spotkałem się ostatnio z opinią "wolno mi korzystać z ulicy zamiast ścieżki rowerowej, bo jadę szybciej niż 20kmph"
serio jest taki przepis? osiągniecie 20kmph na składaku nie jest wyczynem... a co dopiero na normalnym rowerze

znalazłem info, że oczywiście w strefie zamieszkania max 20kmph, że w terenie zabudowanym max 50kmph itd. ale jak to jest typowo w myśl przepisów o tych ścieżkach rowerowych?

#szosa #rower #prawo
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie ma dokładnie sprecyzowanego przepisu, ale pamiętam z "mediów" taki case gdzie koleś jechał z górki prawie 50km/h i mu fotoradar zrobił zdjęcie - a co najlepsze mandat mu straż miejska przyniosła i była draka
  • Odpowiedz
@s---k: to nie o mnie chodzi, ostatnio przy stole ktos rzucil takim argumentem. nooo nie slyszalem zeby takie prawo bylo, ale nie jezdze zbyt duzo rowerem wiec ogolnie przepisy drogowe sa mi malo znane... szukalem w necie, nie znalazlem nic takiego, stad pytanie tutaj
  • Odpowiedz
@subiel: Ja znam tylko jeden przepis. Że rowerem wolno po chodniku jeśli jazda po drodze jest niebezpieczna dla rowerzysty i utrudniająca ruch pojazdów. Ale jak jest ścieżka, to się jedzie po ścieżce k. jego mać!
  • Odpowiedz
@s---k: Ale często jestem świadkiem gdy rowerzysta dobrze wie o tym, że jest ścieżka, uparcie jedzie drogą, a po zwróceniu uwagi wściekle macha rękoma ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Ja znam tylko jeden przepis. Że rowerem wolno po chodniku jeśli jazda po drodze jest niebezpieczna dla rowerzysty i utrudniająca ruch pojazdów.


@Bogus46: Czyli nie znasz. Warunek który musi być spełniony to:

Jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi z dopuszczalną prędkością ponad 50 km/h wynosi co najmniej 2 m, wtedy dozwolona jest jazda na rowerze.

Jeśli warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty
  • Odpowiedz