Wpis z mikrobloga

W sierpniu zaczynamy budowę domu. Nasza działka ma MPZP, który narzuca nam kolor dachówki - czerwony/ciemnoczerwony. Powoli robimy rozeznanie w hurtowniach no i tutaj robią się schody. Ceny kosmos i brak dostępności dachówki w odcieniach czerwieni. Proponują nam czarną + nie mamy się przejmować MPZP bo i tak nikt to nie patrzy. Pytaliśmy w naszym urzędzie oraz w nadzorze budowlanym „co by było gdyby” i tez nie maja z tym problemu, brać czarną (ale nie będą zmieniać planu pod jedną działkę). Problem będzie gdy pojawi się życzliwy sąsiad i nas zgłosi ale ciekawostką jest fakt, ze jest na naszej ulicy kilka domów z czarnym dachem i podlegają pod nasz plan. Termin mamy dopiero na listopad ale na dachówkę jednak trochę się czeka. Pytanie brzmi - czekać aż czerwona będzie dostępna i na razie zrobić papo membranę z deskowaniem na zimę czy ryzykować z czarną? Czerwona nie jest szczytem naszych marzeń ale co zrobić ¯_(ツ)_/¯
#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu
  • 30
@Adaaasiek: Ja bym na razie nic nie zamawiał. Osobiście miałem w MPZP czerwony, w styczniu mi w ogóle zdjęli ten zapis.A teraz ceny wszystkiego na dach są w kosmosie. Ja kładę deski i papę, może za rok-dwa się zmieni coś na rynku, a i tak nie dokończę budowy w tym terminie.Zamawianie dachówki teraz jest wg mnie bez sensu
@Adaaasiek: bierz czerwoną, bo to "nikt nie patrzy", to jest bujda i się zdarza często, a potem masz wezwanie do dostosowania do wymogów MPZP i nie możesz odebrać, a bank się niepokoi, że Ci się budowa przedłuża.
@Adaaasiek: Prawda jest taka, jak zaryzykujesz czarną to masz 2 opcje
1. Nic się nie stanie
2. Dostaniesz kare i będziesz musiał wymieniać dachówkę

Gdzie opcja druga może się wydarzyć w dowolnym momencie od jej położenia przez kilka/kilkanaście lat. Ja na twoim miejscu bym nie ryzykował. Ponosisz duże ryzyko dla małego zysku jakim jest kolor dachu na który i tak nie będziesz zwracał uwagi po roku.
@mrowed: Teraz wołają nam taką cenę za którą ktoś pod koniec 2021 roku zrobił 300m2 dachu a my mamy 150. W jednej hurtowni stwierdzili, żebyśmy poczekali bo jest duża szansa, że ceny spadną więc raczej poczekamy ;)