Wpis z mikrobloga

Chciałbym samodzielnie zainstalować klimatyzację, wiadomo, chodzi o to, żeby zaoszczędzić. Domowe remonty wszystkie robiłem sam, więc pracy się nie boję. Zastanawiam się tylko, czy nie muszę mieć jakichś specjalistycznych narzędzi. Trzeba też chyba nabić klimę chłodziwem i podejrzewam, że tego sam nie zrobię? Ktoś coś wie w temacie?

#budujzwykopem #mieszkanie
#klimatyzacja
  • 20
  • Odpowiedz
@Niekumaty_: z takich specyficznych narzędzi to chyba tylko odpowiednie wiertło które musi mieć pewnie z minimum 30cm (zależy od gr ściany) i dość sporą grubość. Ale i tak brakuje Ci uprawnień na gaz bez których klimy nie kupisz, chyba że jakąś używkę, ale wtedy nie wiem jak z nabijaniem.
  • Odpowiedz
@Niekumaty_: spokojnie byś sam zrobił. Tylko teraz trzeba kombinować, żeby kupić splita bez odpowiednich papierów. Nie trzeba żadnych narzędzi specjalistycznych.
  • Odpowiedz
@Niekumaty_: Myślę że to głupi pomysł. I to z perspektywy osoby, która też robi dużo sama by oszczędzić...

Montaż klimy jest stosunkowo tani - największy koszt to same jednostki. U mnie montaż kosztował 23% całości. Co najważniejsze - montaż klimy wymaga grzebania w elektronice (bo klima jest podpięta do prądu) i do kanalizacji jednocześnie (bo do kanalizacji są odprowadzane skropliny). Sprzęt jest ciężki, w 1 osobę pewnie nie udźwigniesz, a
  • Odpowiedz
@Niekumaty_: Ja instalowałem splita sam, korzystałem z filmików z Youtube. Zajęło mi to jeden dzień, klima działa już trzeci rok. Ze sprzętu potrzebne takie wiertło do zrobienia dziury w ścianie i pompa próżniowa, do tego standardowe sprzęty, które każdy ma w domu jak wiertarka, mała drabina czy klucze francuskie.

Wybierz model, który już jest fabrycznie nabity gazem, wtedy nic nie musisz nabijać, tylko podłączasz, odsysasz powietrze, odkręcasz i działa. Warunki są takie, że instalujesz single split i długość połączenia między jednostkami nie przekracza 3m. Jeśli potrzebujesz dłuższych rur albo multi split, to trzeba nabijać, a to już wymaga sprzętu.

Minusem jest to, że tracisz gwarancję, ale te rzeczy i tak przez kilka pierwszych lat się nie psują, o ile nic nie zepsujesz przy
InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII - @Niekumaty_: Ja instalowałem splita sam, korzystałem...

źródło: comment_165658496593kx0S6TcTWm1xx6lPPfjJ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Niekumaty_: Jednostka wewnętrzna jest raczej cicha, szum jest porównywalny ze zwykłym wentylatorem.
Zewnętrzna trochę brzęczy, gdy chodzi na pełnych obrotach, ale przez ścianę nic nie słychać (przy włączonej klimie i tak zamykasz okna). Przy niskich obrotach (czyli prawie zawsze) jest cicha, można siedzieć na tarasie obok niej i nie wkurza. Wibracji nie zaobserwowałem, ale na wszelki wypadek i tak postaw jednostkę zewnętrzną na podkładkach antywibracyjnych.
  • Odpowiedz
@Niekumaty_: klime kupisz bez uprawnień na OLX lub Allegro. Dodatkowo dokupujesz uchwyt na jednostkę zewnętrzną, rurki do odprowadzenia skroplin i rurki miedziane, możesz kupić na Allegro już zakielichowane. Do montażu potrzebujesz: pompę próżniową z manometrami i wężami, wiertnicę, wiertarkę.
  • Odpowiedz