Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Tak ogólnie i hipotetycznie. Czy vps z ngnixem, ssl i wszystko w standardowej konfiguracji to jest wystarczające zabezpieczenie na np. jakiś panel administracyjny/CMS. Dostęp do serwera tylko z whitelistowanych IP (aplikacja bez ograniczeń IP) i użytkownika z wygenerowanym hasłem. Front i backend na jednym vps i dla pewności baza na osobny vps. Jakie są ryzyka trzymania apki w ten sposób? Czy trzeba jakoś inaczej to hostować, żeby uniknąć fakapów typu wyciek bazy danych? Ciekawi mnie jedynie kwestia bezpieczeństwa, pomijając wydajność, obciążenie serwera itd. Czy jeśli ktoś się nie zajmuje devopsem to lepiej użyć jakiegoś aws, heroku itd.
#serwery #vps #devops #programowanie #security
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@user-agent-switcher: dzięki, za lekturę, przyda się jak będę stawiać. Pytanie zadałem trochę z tych filozoficznych, więc taka ogólna odpowiedź jest spoko, bo właśnie chodziło mi o naprowadzenie i mniej więcej zasugerowanie skuteczności tego co pisałem.
@beerman: Nie jest zle tak, jak to zaproponowales. Trzymaj tylko wszystko zupdate'owane i nie zapomnij zrobic blacklistowania adresow IP na serwerze z baza danych - niech sie laczy tylko do VPS/ow z aplikacjami.

Dorzuc Cloudflare do zakrycia adresu IP serwera aplikacyjnego przed uzytkownikami i ochrony DDOS. Moze byc nawet ten darmowy pakiet.
To praktyczniejsze IMO rozwiazanie niz whitelist IP po stronie serwera aplikacyjnego.

Prosze.

Nad backupami sie zastanow tego wszystkiego.
Baze
@beerman: Wyłącz logowanie do ssh po haśle i używaj kluczy, wyłącz logowanie na roota i zainstaluj fail2ban. Aplikacja powinna działać na minimalnych możliwych uprawnieniach. Jeżeli bazę trzymasz na osobnym hoście to rozważ tunel zamiast wystawiania jej na świat, do tego oczywiście user aplikacyjny w bazie z minimalnymi możliwymi uprawnieniami. To na początek powinno starczyć.