Wpis z mikrobloga

#orange #swiatlowod #kiciochpyta

Pjes-debil wykopał i przerwał przewód światłowodowy. Czy wystarczy że znajdę kogoś kto zrobi wstawkę i to zespawa czy muszę wołać techników z Orange? Ktoś z Was miał podobną sytuację i jest w stanie powiedzieć na ile taka "przyjemność" kosztuje?

A, spokojnie to nie jest główny przewód odcinający pół wioski. To ten idący od skrzynki pod dany adres :D
źródło: comment_1656230328nCSlepug6YuojLzUMKn59R.jpg
  • 22
@fizzly po tym co się stało się to ten grób sobie kopał xd

A tak na serio to strasznie dziwna akcja. Od jakiegoś czasu rył w jednym miejscu, ile dało się odgonić to się dało ale czasem rył jak nikt nie mógł zareagować. Po 2 tygodniach wyrył w końcu kabel i momentalnie przestał tam zaglądać. Jakby siersciuch miał misje #!$%@? neta i "my job here is done"
@KranikSpolski: hahah, no to nieźle :D może jakiś kret tam siedział czy coś i go zwęszył. Jak już ci naprawią kabel i przysypiesz trochę ziemią to walnij tam wielki kamyk/cegłę, a potem jeszcze zasyp, tak żeby nie mógł się przekopać więcej. Na wszelki wypadek jak będzie miał ponowienie questa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KranikSpolski: no głębokość trochę porażka, tak jak mówisz jakbyś kopał szpadlem to też byś przeciął...nie wiem cyz są jakieś wymogi co do tego, pewnie im się kopać nie chciało. @Ukryta_mucha: A bezpośrednio w ziemi można kłaść, bo to kabel specjalnie do tego przeznaczony, już w takim oplocie który chroni przed wilgocią i (teoretycznie) przegryzieniami gryzoni ( ͡° ͜ʖ ͡°) https://www.speckable.pl/pl/product/27494,kabel-swiatlowodowy-2-wlokna-2j-sm-9-125-dac-zewnetrzny-do-ziemi-cbf
@KranikSpolski: Jak masz kogoś znajomego to może Ci to zrobić ale i tak dość problematyczne, tak czy siak będzie trzeba zrobić dwa łączenia i zrobić wstawkę kawałkiem kabla bo raczej ani z jednej ani drugiej strony tego nie podciągniesz. Najlepiej było by wymienić kabel od łączenia do łączenia ale że to DAC luźno wkopany to na pewno lipa będzie. No i trzeba pamiętać, że zawsze jest to newralgiczne miejsce i zawsze
źródło: comment_1656235394nrLMsNGFfOOCnFkpQmyUnb.jpg
@Promets kurde, zapytam jutro kolegi z Orange czy np. to jest w jakiś sposób zabezpieczone i robią takie łatania w sensownej cenie (ta jasne xDDD), jak nie to mam ziutka co spawa światłowody i zobaczę ile on krzyknie
@KranikSpolski: są takie magiczne końcówki które się zakłada bez spawania. Czy to cos warte nie wiem, ale widizałem w sklepie. Może dwie takie, dwie beczki i kawałek patchcorda ci to ogarną.
nie wiedziałem, że światłowody są puszczane w ziemi tak "na golasa", bez żadnej ochrony ( _)


@Ukryta_mucha: kilka razy doprowadzaliśmy światłowody na osiedlach bliźniaków, zawsze był arot / peszel, folia i to na minimum metr wkopane
@Djelon: no niby spaw mechaniczny ale i tak musisz uciąć włókno na równo, poza tym na kablu DAC to raczej nie XD

@yazir: ale jak to inwestorzy idą w koszty więc często lubią wrzucić DACa, który jest do tego przystosowany ale późniejsze serwisowanie tego żadne. A jak minimum 1m to szacun dla tych co robili XDD jak prąd minimum 70cm, a teletechnikę zazwyczaj 30-50 dają.
@Promets: mini koparka i jazda, wystarczy wyjść z założenia że robisz raz, a dobrze i później tam nie wracasz na poprawki bo to mija się z celem.
Wczoraj byłem na takiej bezsensownej poprawce na jednym z marketów, wystarczyło przepiąć patchcord w szafie bo ktoś niby pospinał, ale pomylił port i zamiast wpiąć w 2 to wpiął w 1 i nie zweryfikował czy wszystko działa. 15 minut roboty razem z dzień dobry,
@yazir: u mnie w firmie tez uważam, że duże straty mamy przez błache serwisy gdzie pękają spawy. Oczywiście podwykonawcy i zawsze tylko wybrane jedne i te same ekipy. Dzień, do miesiąca od instalacji już problemy. Niby gwarancja na przyłącz 2 lata, a i tak żadnych konsekwencji nie ponoszą.
generalnie to takie coś powinno iść w mikroruce, ale to kosztuje panie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Widocznie doszli do wniosku, że dla 2j nie opłaca się marnować materiału.