Wpis z mikrobloga

Jako totalny laik laptopowy pozwolę sobie zadać pytanie, może ktoś mi pomoże. Jakiś czas temu kupiłam z polecenia laptop, wydawało mi się, że bardzo dobrej specyfikacji (tak, tak, wiem, laptopy nie służą do grania), jednak liczyłam, że uciągnie choćby CP2077 na średnich. Otóż laptop bardzo się grzeje (w ogóle nakładka nVidia pokazuje szybkość wentylatora jako 0). Mam kilka pytań:
1. Do jakich wartości może grzać się laptop (załączam zdjęcia w komentarzach jakie wartości osiągam po ingerencji w Edytowaniu Planu Zasilania. Przed zmianami temperatury były średnio większe o 15/20 stopni - procesor w szczycie grzał się do 98 stopniu, a GPU do 85 stopni)
2. Czy bawienie się w Edytowaniu Planu Zasilania jest w ogóle bezpieczne? Chciałabym uniknąć spalenia laptopa ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#laptopy #komputery #pcmasterrace #gaming #pytaniedoeksperta
Pobierz
źródło: comment_1655925993ieXKJazIC54JCu6d8KUQFf.jpg
  • 14
@sweet_sensations: Nie jest bardzo dobrej specyfikacji, jest "dobrej" specyfikacji. Karta o mocy poprzedniej generacji okolo 2070 super. Procek nie wiem jaki ale tak czy inaczej zapomnij ze w cyberpunku pograsz na ultra z rt, znaczy pograsz ale w 1080p i na niskim fps. To ze sie grzeje to normalne, 79C dla laptopa jest w porzadku i jest calkiem dobrze. Kup sobie podstawke chlodzaca to spadnie temperatura troszke, ale na cuda nie
@sweet_sensations: temperatura krytyczna dla procesora to coś koło 100 stopni, dla karty okolica 95. Przy osiągnięciu krytycznej system powinien wywalić BSOD żeby ratować sprzęt.
Przy graniu procesor podgrzany do 80-90 stopni w laptopie to w sumie nic nadzwyczajnego.

W CP2077 pograsz na GeForce Now na ultra, na dowolnym laptopie.
2. Czy bawienie się w Edytowaniu Planu Zasilania jest w ogóle bezpieczne? Chciałabym uniknąć spalenia laptopa ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@sweet_sensations: Nie jest niebezpieczne.
Niebezpieczne byłoby jakbyś zaczęła szperać w napięciach i taktowaniu procesora, ale nawet wtedy sprzęt powinien się przed tym obronić.
Jeśli trzymasz kompa na kołdrze to przestań tak robić :P
Przy osiągnięciu krytycznej system powinien wywalić BSOD żeby ratować sprzęt.


@Sotha: moze kiedys cos takiego sie działo, teraz proce automatycznie throttluja napiecie jak widzi ze proc jest zajezdzany, latwo to zaobserwowac pusc cinebench na 1 pass a potem zrob mu 5 i zobacz jak sie dogrzeje to zacznie mu taktowanie spadać - chyba ze masz na sztywno ustawione wszystko, ale tu zakladam u op'a jest stock
@Zerp: Fakt, przyznaję rację. Przy wzroście i zbliżaniu się do temparatury krytycznej wjedzie jeszcze throttle. Niemniej wydaje mi się, że przy krytycznej (jeśli jakoś do niej dojdzie) i tak powinien walnać BSOD.