Wpis z mikrobloga

Miałem ostatnio taką sytuację jak na obrazku (jechałem jako pojazd nr 3). Przejechałem pierwszy, lecz później zacząłem mieć pewne wątpliwości czy zrobiłem słusznie. Kto tu ma pierwszeństwo? Wydaje mi się że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, skrzyżowanie było dość wąskie więc raczej odpada opcja typu pojazd 3 zatrzymuje się na środku skrzyżowania, przejeżdża 2, potem 1 i na końcu 3.

#polskiedrogi #prawojazdy
d1verse - Miałem ostatnio taką sytuację jak na obrazku (jechałem jako pojazd nr 3). P...

źródło: comment_1655209091o8Xhxo43L6o9CeAiuLjXXb.jpg

Pobierz
  • 12
@Luk1N:

rzucam i dalej nikt

3 ustępuje 1 bo skręcający w lewo ustępuje pierwszeństwa jadącemu z przeciwka na wprost
1 ustępuje 2 bo ma go po prawej stronie.
2 ustępuje 3 bo ma go po prawej stronie.

3 pojazdy - i każdy z nich ma pierwszeństwo przed kimś, ale również musi komuś ustąpić.

Przecież to znany od XX lat obrazek pokazywany w ramach ciekawostki, dla sytuacji gdzie nie da się rozstrzygnąć
@Luk1N:

Najpierw 3 i się zatrzymuje w połowie, potem 2, 1 i na koniec znowu 3. Zasada prawej ręki.


Pierwszeństwo ustala się przed wjazdem na skrzyżowanie a nie w połowie skrzyżowania. Dlatego pierwszeństwo przy skręcaniu masz podane wprost w przepisach, żeby nie wymyślać bzdur.

BTW, przeczytaj co mówi ustawa o tej prawej stronie.
@Luk1N:

Najpierw 3 i się zatrzymuje w połowie, potem 2, 1 i na koniec znowu 3


No nie, bo pierwszeństwo przejazdu ustala się przed wjazdem na skrzyżowanie.

To co napisałeś może się sprawdzić na jakichś skrzyżowaniach, ALE zdecydowana większość skrzyżowań równorzędnych to niewielkie krzyżówki.

(3) dojeżdżając do połowy uniemożliwia jazdę (2). A więc impas jest dalej.