Wpis z mikrobloga

Mam pytanie- czy jest jakaś olimpiada matematyczna dla osób które ukończyły liceum? Chciałbym przetestować swoje dawno nieużywane skillse, pamiętam, że w kangurkach byłem mocny, maturę z matmy ogarniałem itd. Wiem, że jest bardzo popularna olimpiada matematyczna, ale to tylko dla licealistów...

#matematyka #studbaza
  • 14
  • Odpowiedz
@Glimpse0fTheFuture: Nie wiem czy to bait czy nie więc odpiszę. Ogólnie aby mieć szanse w olimpiadzie matematycznej w liceum trzeba dobrze znać matematykę na poziomie akademickim. Matura rozszerzona jest poniżej poziomu olimpiady matematycznej, ale gimnazjalnej. Jak coś cię interesuje to wystarczy poszukać - pierwszy przykład z brzegu.
  • Odpowiedz
@Glimpse0fTheFuture: Podchodzą - ale nie wszyscy. Może nie trudniejsza ale na podobnym poziomie. Co do olimpiady na poziomie licealnym to poziom jest już bardzo wysoki, zakładam, że nawet absolwenci matematyki stosowanej mieliby problem z dostaniem się do finałów i osiągnięciem sensownego wyniku.
  • Odpowiedz
@Glimpse0fTheFuture: Tutaj jest jedno z zeszłego roku:
Let m > 2 be an integer, A be a finite set of (not necessarily positive) integers, and B1, B2, B3, . . . , Bm be subsets of A. Assume that for each k = 1, 2, . . . , m the sum of the elements of Bk is mk. Prove that A contains at least m/2 elements.
  • Odpowiedz
@Bejro: Bardziej chodziło mi to, że zadanie nie polega na policzeniu delty, a trzeba zrobić coś niesztampowego i skorzystać z twierdzeń, których nie ma w liceum
  • Odpowiedz
@Bejro:

w trudność olimpiady dla liceum nie wątpię. Dla mnie byłoby to coś ciekawego, a na studiach dobrze sobie radziłem z matematyką finansową, ekonometrią, statystyką, zastosowaniem matematyki w ekonomii itd. Tylko, że strasznie zardzewiałem... Ale liczę, że mając czas coś tam bym wymyślił.
  • Odpowiedz