Wpis z mikrobloga

@whiteglove: Mieszkam w Göteborgu od ponad roku. Najbardziej na plus jakość powietrza i ogólnie środowisko + kultura pracy, na minus rynek nieruchomości: znalezienie mieszkania graniczy z cudem... Jeśli szukasz pieniedzy, to rzeczywiście w innych krajach zarobisz/odłożysz więcej, w Szwecji po prostu sie ogóle fajnie i spokojnie żyje. Jak masz jakieś konkretne pytania, to śmiało!
Pracuję w Automotive jak połowa Gbg :)
  • Odpowiedz
@johnnymccloud: Fajnie i spokojnie, a jak z pieniędzmi? Tzn czy jest walka jak w Polsce o każdy grosz jak ostatnio czy jednak na lajcie można sobie odłożyć, pojechać na wakacje, mieszkać jak człowiek itd?
  • Odpowiedz
@whiteglove: Ciężko mi się wypowiadać za całą Szwecję i za wszystkich. Na pewno rozwarstwienie społeczne jest dużo mniejsze niż w PL i jeśli pytasz, czy

można sobie odłożyć, pojechać na wakacje, mieszkać jak człowiek itd

to moim zdaniem tak.

Ja najwięcej miesięcznie wydaję na mieszkanie (wynajmuję od prywatnej firmy). Wynajem od miasta (boplats) jest 2-3 razy tańszy, ale w Gbg czeka się w kolejce na kawalerkę około 10 lat, w Sztokholmie
  • Odpowiedz
@whiteglove: Można na lajcie pojechać na wakacje, odkładać i pracować w spokoju. Większość spraw w urzędzie załatwisz bez wychodzenia z domu. Prawo pracy jest po twojej stronie pełno przerw 0 stresu. Z minusów tak jak napisał poprzednik w większych miastach trudno o mieszkanie. Tak samo ma sie pod górkę jeśli nie masz szwedzkiego peselu bo jest on potrzebny dosłownie wszędzie. Żeby założyć konto w banku, otrzymać elektroniczny dowód osobisty itd. ale
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Wszystko fajnie tylko większość mieszkań z tej stronki daje ogłoszenia z blocketu(odpowiednik olx) od prywatnych osób gdzie ktoś może ci podziękować po miesiącu. Jest też dużo mieszkań ze spółdzielni mieszkaniowych gdzie musisz mieć np. 10 lat w kolejce. Więc ta strona tylko zbiera ogłoszenia z każdej możliwej strony a nie oferty typu dzwonisz i masz mieszkanie.
  • Odpowiedz
@steryd12:

Wynajmując mieszkanie od osoby prywatnej nie podpisuje się jakiejś umowy która teoretycznie jest na określony czas? Wynajem nigdy i nigdzie nie jest tak pewny jak własne mieszkanie. W PL również różnie bywa.
Czy są jakieś konkretne strony z mieszkaniami od osób prywatnych albo agencji? W mniejszych miastach np w okolicy Goteborgu też jest taki problem z dostępnością mieszkań?
  • Odpowiedz
@grzesiek0401: Jak masz samochód to jest dużo łatwiej. Ogólnie nie wpłacać zaliczek, pytać o możliwość dostania conajmniej adresu C/O. Żebyś mógł uzyskać szwedzki pesel. Z umowami to różnie niektóre mieszkania własnościowe mają np. max wynajem 1 rok. I żeby nie wiem jak właściciel chciał Ci dalej wynająć to nie może.

Ogólnie Sthlm, Gbg i Malmö ma problem z dostępnością mieszkań nawet dla samych szwedów.
  • Odpowiedz