Wpis z mikrobloga

Na pewno w siódmym wieku nad południowym brzegu Bałtyku, między Wisłą a dolna Odrą, znajdowali się Słowianie. Pomorzanie zajmowali więc teren zarówno Pomorza Zachodniego, jak i Wschodniego. Reliktem tego stanu rzeczy są dzieje wędrówki terminu “Kaszuby”.

Pierwotnie tym terminem określano ziemie na zachód od Pomorza Gdańskiego. Pierwsza wzmianka o “Kaszubach” pochodzi z 1238 roku, kiedy to papież Grzegorz IX w swojej bulli określił księcia pomorskiego i szczecińskiego Bogusława I mianem “duce Cassubie”. Jeszcze na nowożytnych mapach “Kaszuby” pojawiają się dużo bardziej na zachód od współczesnych granic zasięgu języka kaszubskiego.

Według badaczy, przodkowie Kaszubów z Pomorza Zachodniego czasem zaczęli osiedlać się na Pomorzu Wschodnim, a wraz z nimi przywędrowała nazwa ludu i ziemi. Podsumowując: Słowianie którzy dadzą początek “Kaszubom” najpierw opuścili swoje pierwotne siedziby i osiedlili się między innymi na Pomorzu Zachodnim, w miejsce po Wieletach, później zaś, wskutek migracji i niemieckiej kolonizacji obszar na którym posługiwano się językiem kaszubskim kurczył się i koncentrował przede wszystkim na Pomorzu Wschodnim.

#pomorskie #gdansk #kaszuby #ciekawostkihistoryczne #historia
Pobierz PrzewodniG - Na pewno w siódmym wieku nad południowym brzegu Bałtyku, między Wisłą a ...
źródło: comment_1654192365xuJT5PxuTcmkTs6N84Fycu.jpg
  • 13
@Minieri bez jaj, żeby się jeszcze kaszubskim chwalić. Gówno język, który jest sztucznie tworzony tylko po to, żeby kosić hajs z dotacji UE. 9 lat do nauki mnie zmuszano, a wszyscy starzy ludzie u mnie na Kaszubach to bardziej po niemiecku mówią niż po kaszubsku
@Minieri: Śląski jest dialektem języka polskiego i sam w sobie zawiera liczne gwary, bo to bodaj najbardziej zróżnicowany wewnętrznie polski dialekt. Dlatego jego ewentualne ujednolicenie i skodyfikowanie będzie oznaczało w praktyce utworzenie nowego, sztucznego języka, którym nikt się dzisiaj nie posługuje i zarazem uśmiercenie wielu żywych gwar istniejących w jego obrębie.

@Meserole: Językowo dialekt śląski jest najbliższy małopolskiemu, który stanowi podstawę "literackiego" polskiego. Regionalne, "cięższe" dla przeciętnego Polaka gwary niż