Wpis z mikrobloga

@ebpttk: prawdziwie oszczędzający wyjadają to co najlepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jak ktoś się trzyma jednego banku... ¯\_(ツ)_/¯

No brzmi to brutalnie, ale po co banki mają się wychylać i dawać wyższe oprocentowanie osobom, które w większości i tak się z tą kasą nie ruszą? Nawet gdy teraz to tak proste i można wszystko ogarnąć przez neta? Zatem banki cały czas kasę mają i nią obracają.
@Bankobranie:

No brzmi to brutalnie, ale po co banki mają się wychylać i dawać wyższe oprocentowanie osobom, które w większości i tak się z tą kasą nie ruszą?


No ja akurat zamierzam się ruszyć, a jestem naprawdę leniwym człowiekiem jeśli chodzi o takie sprawy xD

@ebpttk: mnie to najbardziej wkurzyło że wysłali tego maila wczoraj, a obowiązuje od 11 maja (zauważyłam już wcześniej że nagle mi mocno oprocentowanie spadło i
a jak WIBOR będzie 4,5% to znaczy że trzeba będzie dopłacać 0,5%?


@mk321: w kwietniu było:

od 11 kwietnia 2022 roku obowiązuje nowa stawka oprocentowania Twojego konta oszczędnościowego, którego oprocentowanie standardowe jest ustalane w oparciu o wartość wskaźnika referencyjnego WIBOR1M pomniejszonego o 2,00 p.p., i wynosi 2,66% w skali roku.


więc to nie jest takie proste, że mają stała marżę którą odejmują od wiboru. Muszą co miesiąc dostosować marżę do wiboru
@masterix: dalej jest jeszcze objaśnienie:

Poza dwoma wyjątkami, wszystkie banki podlegają pod polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). W przypadku BFF Banku oraz InBanku (które w Polsce działają na podstawie prawa unijnego) gwarancje zapewniają - odpowiednio - włoski i estoński odpowiednik BFG (ochrona kapitału obowiązuje w takim samym zakresie, tj. do 100 tys. euro).
@masterix: podobnie. Każdy fundusz gwarancyjny państwa członkowskiego Unii działa dość podobnie - gwarancje są do 100 tys. euro, a wypłaty są realizowane od 7 do bodaj 21 dni roboczych (zwracany jest kapitał wraz z odsetkami naliczonymi wg stawki z umowy - do dnia upadku banku). W przypadku Włoch jest to obecnie 10 dni roboczych, ale od 1.01.2024 r. zmieni się na 7 dni roboczych (czyli tak jak w Polsce)