Wpis z mikrobloga

Hej mirki, czy ktoś może orientuje się, czy pracując na UZ zakaz konkurencji po ustaniu umowy działa tak samo jak w przypadku UoP?

W przypadku UoP brzmi to tak: Odszkodowanie nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Czy orientujecie się, na UZ też występuje minimum 25% wynagrodzenia? Zleceniodawca rzucił w drafcie umowy 10%, stąd moje pytanie. I jak rozumiem - jeśli zakaz konkurencji obowiązuje przez 12 miesięcy od rozwiązania umowy, to wypłacana kwota jest w wysokości " X% * miesięczna wypłata * 12 miesięcy"?

Przy okazji - w zakazie konkurencji "działalność konkurencyjna" ujęta jest tak:

[...] dotyczy rozwiązania informatycznego, które może zostać konkurencyjne względem produktu oferowanego przez spółkę, oferującego funkcjonalności: [...], wykorzystywanie uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji do analizy języka naturalnego (NLP), w szczególności w kontekście języka prawnego.

Jak to rozumiecie - uważacie, że jest to w porządku zapis, czy jednak za szeroki? Nie jestem pewien, czy chodzi o wykorzystywanie AI/ML do NLP w konkurencyjnym dla tej firmy rozwiązaniu (spoko zapis), czy o niemożliwość wykorzystywania AI/ML do NLP w ogóle (bardzo szeroko, lipnie).

Z góry ogromne dzięki!

#prawo #pracait #programowanie
  • 7
@skromny_chlopak: Prawnik prawdę powie

jeśli zakaz konkurencji obowiązuje przez 12 miesięcy od rozwiązania umowy, to wypłacana kwota jest w wysokości " X% * miesięczna wypłata * 12 miesięcy"?

Nah, co miesiąc 10% przez rok

Jak to rozumiecie - uważacie, że jest to w porządku zapis, czy jednak za szeroki? Nie jestem pewien, czy chodzi o wykorzystywanie AI/ML do NLP w konkurencyjnym dla tej firmy rozwiązaniu (spoko zapis), czy o niemożliwość wykorzystywania
@skromny_chlopak: Uop jest uregulowany w kodeksie pracy. W przypadku UZ nie muszą Ci nic płacić. Zobacz, też czy nie mają tam możliwości rozwiązania tego zakazu w dowolnym momencie przez zleceniodawcę. Moim zdaniem 10% to słabo chyba, że jesteś przekonany, że to jednorazowa robota i na pewno nie będziesz szukał w tym samym obszarze dalej pracy.
@luigi_pl: @szk6dnik: Tak z ciekawości zapytam. Jeżeli dają chłopu (25% * wypłata miesięczna na UOP) gdyby zerwał umowę i chciał iść do konkurencji. Co gdyby przeszedł na B2B? Też nie może świadczyć usług na B2B dla konkurencji przez 12 miesięcy?
@oxern: Zależy, co masz wpisane w zakazie konkurencji. Standardowo będzie tak wpisane, że nie możesz prowadzić żadnej działalności konkurencyjnej czy to samemu czy pracując dla konkurencji. Forma umowy nie będzie miała znaczenia. Jak masz jakieś wątpliwości dotyczące umowy to idź do prawnika się skonsultować.
@oxern: U mnie wygląda to tak, że jest wylistowana cała gama form działalności (UZ, umowy cywilnoprawne, b2b, kontrakty menadżerskie, UoP etc) i niezależnie od nich jest zakaz konkurencji.

Tak więc czy to b2b czy UZ czy UoP, nie ma to znaczenia, choć każda umowa jest oczywiście inna. Strzelam mimo to, że jest to rynkowy standard.
@skromny_chlopak: w żadnym razie w umowie cywilnej nie podpisuj żadnych zapisów o zakazie konkurencji, chyba że wprost w tej umowie zostanie wpisana rekompensata finansowa za ten okres adekwatna do okresu i utraconych korzyści.

BTW, jak masz wytworzyć oprogramowanie to nie UZ a UoD podpisujesz i pilnuj aspektu przeniesienia praw autorskich, bo przenosisz tylko majątkowe. Za to przeniesienie rozliczasz się z 50% kosztu uzyskania przychodu, a nie 20%. Przy UZ masz składkę