Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6675945/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-26-05-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka @Viro @RaPtiLE @stepniaczio @Luck_89 @campgolf

Perspektywy wielkich firm biznesowych
Jak wynika z badania przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu przez grupę lobbystyczną dużych firm biznesu, Europejski Okrągły Stół dla Przemysłu, oraz amerykański ośrodek analityczny The Conference Board, około 80 procent osób kierujących największymi europejskimi przedsiębiorstwami przemysłowymi uważa, że w najbliższych latach więcej sektorów zostanie uznanych za priorytety bezpieczeństwa narodowego. Europejscy liderzy biznesu oczekują, że rządy będą zacieśniać kontrolę nad coraz większą liczbą sektorów w imię bezpieczeństwa narodowego, w miarę jak świat będzie się dzielił na konkurujące ze sobą bloki gospodarcze. Ilaria Maselli, starszy ekonomista Conference Board, stwierdziła, że zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę oraz polityka Chin "zero-Covid" podsycają tendencje protekcjonistyczne na całym świecie. W sytuacji, gdy Chiny, Europa i USA dążą do zmniejszenia zależności od innych krajów w zakresie strategicznego importu, a sankcje handlowe są coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie polityki zagranicznej, "protekcjonizm staje się faktem" - dodała. W ostatnich latach kraje takie jak Francja czy Australia rozszerzyły listę sektorów uznawanych za strategiczne, otwierając drogę do większej interwencji rządowej. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę zwróciła uwagę na nowe obszary. Według amerykańskiego ośrodka analitycznego International Food Policy Research Institute od początku wojny 23 kraje zaczęły stosować protekcjonizm żywnościowy.

Badanie ujawniło również, że w ciągu pięciu lat 80 procent respondentów spodziewa się prowadzić działalność gospodarczą w spolaryzowanym świecie. Wyniki te odzwierciedlają rosnące obawy o rozpad globalnego systemu handlu. Jak wynika z badania, przedsiębiorstwa zaczynają przestawiać produkcję, ale Maselli ostrzegła, że nie będzie to ani łatwe, ani szybkie. Większość liderów biznesowych objętych badaniem zarówno w Europie (51%), jak i na czele firm europejskich w Chinach (60%) inwestuje w zwiększanie lokalnych mocy produkcyjnych. Jednak 44% respondentów stwierdziło, że nie planuje zmniejszenia swojej zależności od chińskich dostawców. W perspektywie średnioterminowej około 48% respondentów stwierdziło, że wojna na Ukrainie przyspieszy ich wysiłki zmierzające do uniezależnienia się od Chin, podczas gdy 46% nie przewiduje żadnych zmian w swojej strategii. Wiele firm zmaga się z gwałtownie rosnącymi cenami energii w wyniku dążenia Europy do odejścia od rosyjskiego gazu, a także z finansowaniem ogromnych inwestycji niezbędnych do osiągnięcia celów UE w zakresie emisji dwutlenku węgla. Czterdzieści procent respondentów stwierdziło, że nie spodziewa się powrotu cen energii do poziomu sprzed pandemii przed 2024 r., a 38% uważa, że nigdy nie wrócą. Dwie trzecie respondentów nie spodziewa się jednak, aby wysokie ceny energii spowolniły wysiłki Europy na rzecz osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Pomimo ogólnie ponurych prognoz krótkoterminowych, zaufanie liderów biznesu do perspektyw zatrudnienia pozostaje pozytywne i "stosunkowo wysokie" jak na standardy badania - powiedziała Maselli. Dodała, też że "Jeśli spojrzeć na rynek pracy, to w Europie są mocne strony, ponieważ rosną płace, a to będzie wspierać popyt". Daje to nadzieję, że "najgorszy wynik może się nie spełnić". Badanie zostało przeprowadzone w drugiej połowie kwietnia wśród 57 członków ERT. ERT zrzesza prezesów i dyrektorów generalnych 60 największych europejskich firm przemysłowych i technologicznych o łącznych obrotach około 2 mld euro.

Bałkany
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg obiecał pogłębić współpracę obronną z Sarajewem podczas wczorajszego spotkania z przewodniczącym prezydencji Bośni i Hercegowiny Šefikiem Džaferoviczem. Tymczasem brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss udała się dzisiaj do Bośni, aby zadeklarować zaangażowanie swojego kraju na rzecz integralności terytorialnej Bośni w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony separatystów i wpływów Rosji. Oczekuje się, że Truss ogłosi, iż do 2025 r. zrealizuje na Bałkanach Zachodnich inwestycje o wartości 100 mln dolarów, wspierane przez Wielką Brytanię.

Francja- Chiny
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi rozmawiał dzisiaj przez telefon z nowo mianowaną minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna. Obie strony zobowiązały się do poprawy stosunków dwustronnych i pogłębienia współpracy chińsko-unijnej. Wymieniły również poglądy na temat Ukrainy i sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Nazywając Chiny kluczowym partnerem i przyjacielem Francji, Colonna powiedziała, że Francja przywiązuje wielką wagę do realizacji ważnego konsensusu osiągniętego przez przywódców obu krajów oraz planu działania na rzecz więzi dwustronnych.

Spór o kwoty importowe wyrobów mleczarskich
Stany Zjednoczone zwróciły się o utworzenie drugiego zespołu ds. rozstrzygania sporów w ramach umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem i Kanadą (USMCA), aby pomóc w rozwiązaniu sporu dotyczącego kanadyjskich kwot importowych na produkty mleczne. W szczególności Stany Zjednoczone kwestionują kanadyjskie zasady dotyczące przydziału kontyngentów taryfowych na produkty mleczarskie, które odmawiają dostępu do przydziału uprawnionym wnioskodawcom, w tym sprzedawcom detalicznym, podmiotom świadczącym usługi gastronomiczne i innym rodzajom importerów, oraz nakładają nowe warunki dotyczące przydziału i wykorzystania kwot importowych. Stany Zjednoczone kwestionują również fakt, że Kanada nie rozdziela w pełni swoich rocznych kontyngentów taryfowych na produkty mleczne, a zamiast tego Kanada rozdziela jednorazowo kontyngent na kilka miesięcy. Stosując te środki, Kanada podważa dostęp do rynku, który zgodziła się zapewnić w ramach USMCA.

Współpraca Indii z Rosją
Przedstawiciel indyjskiego rządu powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej, że Indie będą nadal kupować tanią ropę naftową od Rosji, choć umowa nie została jeszcze sfinalizowana. Według urzędnika, kraje pracują nad mechanizmem ułatwiającym transakcje między ich walutami, pomimo zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. W czwartek asystent sekretarza USA ds. finansowania terroryzmu ma się spotkać z kilkoma urzędnikami indyjskimi, aby omówić tę kwestię. Tymczasem, jak donosi Reuters, konsorcjum firm indyjskich prowadzi rozmowy w sprawie zakupu 27,5% udziałów firmy Shell w rosyjskim projekcie Sachalin-2. Shell chce, aby indyjską konsorcjum złożyło oddzielne oferty na długoterminowe umowy z Sachalinem-2 na dostawy do konsorcjum ładunków LNG i ropy naftowej. W chwili obecnej Indie nie kupują zbyt wiele LNG z Rosji, ale zamierzają znacznie zwiększyć zużycie gazu w ciągu najbliższych dziesięcioleci. W dalszym ciągu nie jest pewne, czy rozmowy między Shellem a indyjskim konsorcjum doprowadzą do zawarcia umowy, której wartość pozostaje niejasna po tym, jak Shell dokonał odpisu aktualizującego wartość swoich rosyjskich aktywów.

#wydarzeniaswiatedek #ekonomia #gospodarka #geopolityka
  • 2