Wpis z mikrobloga

1605 + 1 = 1606

Tytuł: Podróże z Charleyem
Autor: John Steinbeck
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ocena: 6/10
ISBN: 8385066349
Tłumacz: Bronisław Zieliński
Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW
Liczba stron: 267
Jakoś w roku 1960 John Steinbeck postanowił objechać całe Stany Zjednoczone. Przygotował do tego specjalną ciężarówkę i zabrał swojego pudla Charleya do towarzystwa a następnie refleksje z tej podróży ujął w formę literacką.
Kiedy pożyczyłem książkę, to nieco zdziwiłem się niewielkimi rozmiarami. W końcu to relacja z tysięcy mil spędzonych w drodze. Po parudziesięciu stronach te rozmiary okazały się jedną z największych zalet tej pozycji. Największą bolączką tej książki jest fakt, że w drodze niewiele się działo a sam autor nie zauważył nic ciekawego więc i sama książka jest trochę o niczym a trochę o takich szczegółach jak język znaków drogowych w poszczególnych stanach.
Z drugiej strony książka to na swój sposób ciekawy obraz postrzegania świata przez osobę z amerykańskich elit drugiej połowy XX w. Trochę ubawiło mnie to jak Steinbeck opisuje skromne, wręcz surowe życie teksańskich bogaczy i utyskuje jak cwaniaki z komfortowych domów na kółkach wyzyskują tych, którzy są przykuci do swoich nieruchomości.
Generalnie z rzeczy Steinbecka, które znam, ta należy do tych słabszych.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Pobierz Magnolia-Fan - 1605 + 1 = 1606

Tytuł: Podróże z Charleyem
Autor: John Steinbeck
...
źródło: comment_1653043258XFLM9M6G4hf8bh7uazmMc5.jpg
  • 7
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-06-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 328
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-06 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-01-09 - Użytkownik smierdakow ocenił
@Magnolia-Fan: Bo Steinbeck – tak odebrałem tę jego powieść – w ogóle nie był zainteresowany podróżą i tym, co widzi, absorbowało go sprzedanie czytelnikowi wycyzelowanych bon motów, przenikliwych refleksji i zajmujących opinii. Dla mnie to nie jest w ogóle zapis przeżytej podróży. Nawet jak odwołuje się do sentymentów, to brzmi nieprzekonująco, a ja zazwyczaj daję się łatwo podpuścić tym, którzy uderzają w nostalgiczne nuty.
@pod_sloncem_szatana: @Magnolia-Fan: Wiem, że odkopuję stary post, ale chciałem tylko dopowiedzieć, że autor sporo ze swoich relacji z tej podróży zmyślił, albo przeinaczył. Jeśli kogoś interesuje postać Steinbecka i chciałby przy okazji poznać odrobinkę Ameryki to polecam książkę: "Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki" autor 50 lat po wydaniu książki pokonuje tą samą trasę, przybliżając osobę Steinbecka jak i odrobinę historii USA.