Wpis z mikrobloga

1603 + 1 = 1604

Tytuł: Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowskich Niemczech
Autor: Norman Ohler
Gatunek: historia
Ocena: 5/10
ISBN: 9788366736948
Tłumacz: Bartosz Nowacki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Liczba stron: 316
Tytuł jest nieco zwodniczy, bo jest to właściwie opowieść o relacji Hitlera z jego przybocznym lekarzem, Theodorem Morellem. Autor porusza również szerzej temat używania pervitinu (metamfetamina) przez Wehrmacht oraz kokainowych gum do żucia dla operatorów miniaturowych łodzi podwodnych. Jest też trochę anegdot o nałogach Goringa i Udeta.
Temat ciekawy, ale w książce autor skupił się bardziej na pogoni za sensacją i tworzeniu chwytliwych onelinerów (tutaj niestety bolesna klęska; nie mam pewności czy z winy autora czy tłumacza) niż na rzetelnej pracy badawczej. Brak mi było jakiejkolwiek próby oceny wpływu przyjmowanych środków na zdolność oceny sytuacji i podejmowane decyzje. Autor zresztą chyba sam nie potrafił się zdecydować jak się do tego problemu odnieść. Raz gani wszystkich biografów Hitlera, że właściwie zlekceważyli fakt lekomanii wodza III Rzeszy by następnie deklarować, że mieszanka aplikowana mu przez Morella i innych lekarzy nie miała decydującego wpływu na jego poczytalność. Brakowało mi również przywołania opinii lekarskich czy farmaceutycznych.
Czyta się przyjemnie, ale pominięcie tej lektury nie zrobi jakiejś poważnej wyrwy w wiedzy.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #historia #iiwojnaswiatowa #historiabookmeter
Pobierz Magnolia-Fan - 1603 + 1 = 1604

Tytuł: Trzecia Rzesza na haju. Narkotyki w hitlerowsk...
źródło: comment_165303187377TNHEUwmG02sM8sQnSoxV.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-06-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Liczba stron książki: 316

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-02 - Użytkownik Nemo24 ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-01-23 - Użytkownik BBxx ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
3\. 2021-12-02