Wpis z mikrobloga

#inwestujzwykopem #oszczedzanie #inwestycje #inwestowaniewzboze

Nawiązując do mojego poprzedniego wpisu https://www.wykop.pl/wpis/65334831/inwestujzwykopem-oszczedzanie-inwestycje-inwestowa/ odwiedziłem dzisiaj oddział pewnego banku i doradca stwierdził, że może zaproponować konto powiązane z osobistym, gdzie wszystkie prowizje związane z TFI będą wynosiły 0% ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nabycie, kupno, konwersja.

I teraz pytanie w drugą stronę - czy w tej sytuacji jest sens pakować się w ETF-y, skoro tam prowizja maklera jest nieunikniona, bawić się w rozliczanie podatku trzeba itd? A wyniki teoretycznie zbliżone?

Pytam się, bo ja raczej z tych leniwych oszczędzających a nie graczy co 24h siedzą na giełdzie.

Wołam @bertnor @Gippo86 @Asceus @Kolczaneiro bo się udzielaliście w moim poprzednim poście.
  • 9
@Wegrzynski: nie wiem, ile Twój bank kasował Cię za transakcje do TFI, bo pamiętam, że kiedyś w mbanku supermarket funduszy, gdzie było kilkaset funduszy bez prowizji, u mnie w millennium też coś takiego jest, tylko w mniejszej ilości... - więc akurat obrót jednostkami TFI bez prowizji to żaden luksus ;)

w Degiro mam ileśset ETFów też bez prowizji transakcyjnych ¯\_(ツ)_/¯

clue całości jest charakterystyka produktów

- ETF jak pewnie wiesz, są
no i opłaty za zarządzanie... akcyjne TFI mają 2, 3, 4% w skali roku opłaty za zarządzanie


@Gippo86: Hm, w sumie o to muszę dopytać. Kilka razy się pytałem o wszelkie inne prowizje, ale stwierdziła (bo to była w sumie ona ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) że takowych nie ma, więc muszę się upewnić.

Ale zakładając że nie ukryli jakiejś prowizji za zarządzanie to nie brzmi tak
Podaj konkretną nazwę tego funduszu, bo tak to nie wiemy o czym w ogóle mowa.


@Asceus: PKO TFI

prowizję za zarządzanie odciąga sobie TFI w codziennych wycenach jednostek. Tak samo jak etfy..

Ot po prostu TFI mocniej zaniżają wycenę


@Gippo86: Ok, czyli jest to wliczone w cenę zakupu jednostki uczestnictwa, tak? Czy jak, bo nie rozumiem?
@Wegrzynski: ;)

no i powiedzmy akcje yankesów... ishares etf pasywny naśladujący SP500 masz np. IVV 0,03% rocznie... a w PKO rynek USA 0,7%
przy czym ETF leci tak jak SP500... a TFI na 80% zarobi mniej / na 20% zarobi więcej (a będzie droższe w obsłudze)