Wpis z mikrobloga

dobra, walka z kosmicznymi wartościami NO2 w baniaku z obsadą trwa (nowe podłoże, nowy filtr, dojrzała woda = biologia kaput). Częste podmianki 50% przestały odnosić efekt tydzień temu. Zaopatrzyłem się w bactozym oraz stability z seachem.

Jest sens używać ich razem, czy wystarczy stability (może tylko bactozym)?

#akwarystyka
  • 12
@Rymcimpymcim: początkowo tylko podłoże wymieniłem, ale po 2 dniach padł mi filtr (głowica zatarła się piaskiem) więc musiałem przez jakiś czas używać innego, a że początkujący jestem to nie pomyślałem, by zachować dojrzałą gąbkę ()
@grim-jack: Nie ma czegoś takiego jak „dojrzała woda”. Jest co najwyżej brudna lub „stara” woda jeśli pochodzi z dojrzałego zbiornika. Nie ma w niej prawie w ogóle bakterii nitryfikacyjnych, nie pomoże w stabilizacji nowego szkła ani w problemach z NO2. Może za to dostarczyć patogenów i pasożytów ze starego akwarium.
@psylo: to znowu mnie oszukali na grupach fejsowych banda polskich akwarystów... tak czy siak stara woda już raczej dawno wypłukana przez podmianki. Robię teraz co 2 dni 10litrów (54l akwa), a jeśli zobaczę że ryby częściej niż zwykle ocierają się czy są mniej aktywne czy cokolwiek to zrobię 50%. Dodałem na gąbkę filtra 2 nakrętki stability i trzymam kciuki co by bakteriom się spodobał nowy dom
@grim-jack: Stability lej co najmniej wg zaleceń seachema. Czyli dawka początkowa plus później codziennie dodatkowe. Możesz je spokojnie przekraczać, nie ma możliwości przedawkowania.

A na grupach fejsowych znajdziesz bardzo dużo bredni i mitów, lepiej podchodzić z dystansem.
@psylo: Hm dziwne, bo na ulotce na butelce pisze, że 1 nakrętka na każde 40l, a na stronie akwarystyczny24 1 nakrętka na każde 10l XD albo coś mi się poknociło. Tak czy siak uzupełniłem o 4 kolejne nakrętki i codziennie będę dodawał jedną, a przy podmiankach ze 2 lub 3.