Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się dlaczego wszystkie kalkulatory jakie miałem okazję oglądać pokazują aż taką dużą różnicę w potencjalnym zysku z nadpłat #kredythipoteczny w przypadku wybrania skrócenia okresu wobec obniżenia raty. Zrobiłem sobie symulacje nadpłat i podobnego spłacania w jednej i drugiej formie przy założeniu kosztu kredytu na poziome 6% rocznie przez najbliższe 10 lat i różnice do samego zamknięcia kredytu są marginalne. Biorąc pod uwagę to, że po pewnym czasie w przypadku jakiegoś potknięcia można mieć np ratę o połowę mniejszą, nie wiem czemu polecane jest skracanie okresu kredytowego.
#nieruchomosci
Pobierz Lurneii - Zastanawiam się dlaczego wszystkie kalkulatory jakie miałem okazję oglądać ...
źródło: comment_1652266969MEa4q7uZR8CtTwNJcCUiNN.jpg
  • 14
@marcpol: @Lurneii:

Przy kredycie na 300.000 i oprocentowaniu 7% oraz 30 lat i nadpłaty 1000 zł co miesiąc, wyniki są takie:
Skrócenie okresu kredytowania:

Suma odsetek pierwotnie | Suma odsetek po nadpłacie | Oszczędność | O ile skrócony harmonogram
404496,28 | 150405,86 | 254090,43 | 200

Zmniejszenie raty:

Suma odsetek pierwotnie | Suma odsetek po nadpłacie | Oszczędność | O ile skrócony harmonogram
404496,28 | 205736,62 | 198759,66 | 110
@marcpol: kwotę nadpłaty zwiększałem o 500 zł co pewien okres zamiast wyrównywać co ratę, przez co pojawiły się te drobne różnice kwotowe. Dlatego też pisałem podobne a nie identyczne :). Dzięki za uwagę
@marcpol: > Nie powinno być jakichkolwiek różnic w przypadku płatności raty w tej samej wysokości
też tak myślałem (oczywiście przy założeniu że kwota przeznaczona na ratę i nadpłatę jest ta sama co msc więc kwota nadpłaty rośnie), a później przeliczyłem wszystko i jednak skrócenie okresu kredytowania czysto matematycznie wychodzi lepiej.
Dzieje się tak gdyż skrócenie okresu kredytowania powoduje, że w normalnych ratach musimy płacić więcej kapitału skoro ten kredyt szybciej mamy
@marcpol: @Lurneii: dobra, czyli kalkulator liczy co raz mniejsza rate + 1000 zł a nie np 2500 + 1000 co miesiąc


@jaavi666: Dokładnie tak.

Dzieje się tak gdyż skrócenie okresu kredytowania powoduje, że w normalnych ratach musimy płacić więcej kapitału skoro ten kredyt szybciej mamy spłacić.


@rulon332: Nie, łączna kwota płaconego kapitału powinna być identyczna.

Różnica to 10.46zł na korzyść skracania okresu, kwota praktycznie pomijalna


@rulon332: Ta