Wpis z mikrobloga

Z czego murować aby było tanio?
Ile dać izolacji na ściany – 12 cm, 15 cm, 20 cm, a może więcej?
Czy warto dać na podłogę 20 cm styropianu?

Warto to sprawdzić za pomocą mojego kalkulatora dzięki któremu możesz:

- Wybrać optymalną kombinację materiału konstrukcyjnego i izolacji (rodzaj, grubość, lambda),
- Sprawdzić straty energii przez ściany, podłogę oraz strop,
- Porównać warianty i sprawdzić, jaką opłaca się dać grubość styropianu na podłogę lub dach.

Kalkulator znajdziesz tutaj: https://blog.poradnik-budowlany.com/optymalizacja-kosztow-budowy/
A tu film, w którym pokazuję zasadę działania oraz przy okazji walczę z wieloma mitami dotyczącymi materiałów budowlanych:
https://www.youtube.com/watch?v=IwVXSUMv_R4

:)

#budujzchaferem #budowadomu #ogrzewanie #budowlanka #budujzwykopem
Pobierz chafer - Z czego murować aby było tanio?
Ile dać izolacji na ściany – 12 cm, 15 cm, ...
źródło: comment_16521653971y76gffd5BP85RJBTCydqX.jpg
  • 26
@sirgorn: Prawda. W tym przypadku wariant 8 to beton komórkowy i styropian 20 cm o lambdzie 0,038. Wychodzi najtaniej w ciągu 50 lat, ale różnice nie są wcale tak duże między różnymi materiałami. Oczywiście wszystko zależy od danych, które wpiszemy do kalkulatora - ja sprawdzałem pustaki ceramiczne, beton komórkowy i silikat, ale można wpisać inne parametry.
cegiełka najlepsza,


@korni007: weź licznik geiger miller i porównaj jeden i drugi materiał
później detektor radonu i porównaj emisję

kolejny test to powieś duże obciążenie w jednej i drugiej ścianie; jak poszło?
a i jak się wierciło w ścianie? fajny czerwony, nieusuwalny pył na ścianie?

bo już o tym, że "czerwone" jest zimniejsze to kwestia oczywista

"Czerwone" łączy w sobie beton komórkowy i silikaty, oczywiście wady. Bo zalet nie ma żadnych
bo już o tym, że "czerwone" jest zimniejsze to kwestia oczywista


@Bad_Wolf: Tak, zgadza się, natomiast o niskim U ściany świadczy grubość i lambda izolacji. Lambda materiału konstrukcyjnego ma małe znaczenie.
@chafer: Zgodzę się całkowicie, że mam znikome znaczenie. Tyle, że te czasem zamiast 0,11 wychodzi 0,10 ( ͡° ͜ʖ ͡°) a wiesz co to oznacza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jednak jak porównujesz wady/zalety to "czerwone" nie ma zalet w stosunku do "białego". Ma być twarde, ale może być zimne i trudne w obróbce to wybierasz silikaty, ma być ciepłe, łatwe w obróbce ale
Kasa wpompowana, przez Wienerbergera, w promocję w Polsce w latach '90 i na początku 2000 dalej przynosi rezultaty.


@Bad_Wolf: To, że jest twarde, problematyczne w obróbce i kruche ma znaczenie, ale tylko gdy sam budujesz. Wiesz - piszę głównie dla osób, które budują dom z pomocą wykonawców i wtedy te wady przestają mieć znaczenie.

I żeby nie było: mam ceramikę i nie mam problemów w codziennym użytkowaniu. Wszystko się trzyma (kwestia
@Bad_Wolf:
A jakie to problemy z obróbką ceramiki są? I skoro nie ma zalet to czemu to jeszcze na rynku jest? Dla mnie gazobeton ma więcej wad niż zalet. Zamontuj sobie w tym gównie drążek do podciągania.
To, że jest twarde, problematyczne w obróbce i kruche ma znaczenie, ale tylko gdy sam budujesz. Wiesz - piszę głównie dla osób, które budują dom z pomocą wykonawców i wtedy te wady przestają mieć znaczenie.


@chafer: ma to także znaczenie przy wykonawcy. Myślisz, że on tą pracę wykona za darmo? Myślisz, że odpady też są za darmo bo materiał strzelił nie tak jak trzeba przy docinaniu? Sądzisz, że przeniesienie 1500 bloczków
Sądzisz, że przeniesienie 1500 bloczków wyceni tak samo jak przeniesienie 4000 o miej więcej tej samej wadze?


@Bad_Wolf: Tak. I w drugą stronę: wykonawca zazwyczaj nie obniży ceny, gdy zmienimy materiał budowlany na inny - lżejszy i łatwiejszy w obróbce. Najczęściej zresztą wykonawcy pracują w tym, co znają i lubią.

"A masz powieszony telewizor tak z dajmy na to 70" na wysięgniku ustawnym o ramieniu 1m?"

Mam 60 cali i ustawne
@01101010_01100001: fischer będzie wystarczającym autorytetem? Ile masz w kołkach których używa się do czegoś więcej niż do wieszania obrazka? Tak dajmy na to od 8mm+
https://fiproductmedia.azureedge.net/media/Certification%20Documents/DOP%20Documents/fischer/ZD_DOP_DUOPS_F_SPL_AIP_V1.pdf

Mam 60 cali i ustawne ramię. Kołki rozporowe + kotwa chemiczna. Czy masz jeszcze jakieś argumenty?


@chafer: nie no oczywiście zamiast 6zł aby powiesić telewizor (i wszystko inne) trzeba wydać 60zł na kotwę chemiczna i akcesoria do niej. Żadna różnica.
Chcesz powiesić, to tylko
@chafer: nie no oczywiście zamiast 6zł aby powiesić telewizor (i wszystko inne) trzeba wydać 60zł na kotwę chemiczna i akcesoria do niej. Żadna różnica.


Żadna różnica analizując koszt całej ściany.

Chcesz powiesić, to tylko specjalne wiertła bezudarowe (bo inaczej w środku będzie pogrom), wiertarka o odpowiedniej mocy. Oczywiście nie ma różnicy.


Normalna, zwykła wiertarka.

> O tym, że jednym z warunków otrzymania takiego certyfikatu jest U≤0,10 dla ścian zewnętrznych.


Dzięki za
Żadna różnica analizując koszt całej ściany.


@chafer: nie no oczywiście. Upierdliwość też żadna. Nie wszystko też da się przeliczyć na kasę to drugie.

Normalna, zwykła wiertarka.


to dobrze, że nie widziałeś co jest we środku ściany

Ewidentna literówka - wcześniej pisaliśmy o U = 0,11. Poprawiam: zmiana ściany o 0,01 oznacza kilkadziesiąt złotych oszczędności rocznie.


@chafer: oszczędności z ogrzewania tak, tylko tak jak pisałem nie wszystko jest takie proste. Czasem