Wpis z mikrobloga

Myślę nad montażem gazu w miejsce pieca na ekogroszek, był u mnie monter i chciałbym żebyście potwierdzili/zaprzeczyli temu co się od niego dowiedziałem:
1. Kocioł może być dużej mocy (aktualny ma 18kW i nigdy nie szedł na 100% mocy, on proponuje też 18kW) bo i tak moduluje moc więc nie ma problemu, a różnica kosztów instalacji niewielka gdybym się na mniejszy zdecydował
2. Pomimo że aktualnie mam bojler (z wężownicą i grzałką elektryczną) to warto wymienić, różnica kosztów za kocioł z zasobnikiem lub bez jest na tyle niewielka że aktualny 10-letni bojler warto wymienić; fakt faktem aktualny bojler nie ma jakiejś grubej izolacji, ale może nie warto wymieniać skoro działa?
3. Dorzucenie grzałki do zasobnika to tania sprawa i bez problemu generalnie (zależy mi na tym bo wyłączyłem teraz piec i grzeję prądem z PV)
4. Ten monter, jak się sam opisał, nie jest sprzedawcą i może zamontować co mu tam powiem, ale on zaleca Vailanta/Viessmanna a nie tańsze Termety; sam wolę zapłacić raz więcej ale mieć solidniej, tylko też czy jest sens przepłacać?

Nagadał mi bzdur czy ma to sens co usłyszałem? Ciemny jestem w tym temacie a nie mam czasu na parodniowy research (,) Za kocioł Viessmanna 18kW + zasobnik + montaż (wraz z nową rurą do gazu do kotłowni) powiedział wstępnie 15-20k.

#ogrzewanie #gaz #remontujzwykopem #budownictwo
  • 6
@aso824: 18kW to nie jest duża moc kotła, nie piszesz jak duży masz dom.
Zorientuj się najpierw czy gazownia zrobi Ci przyłącze i kiedy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do Vailanta, to padła mi pompa ładowania zasobnika dwa tygodnie po gwarancji, 1,8k, nie da się naprawić, nie da się założyć zamiennika.
@aso824: nie jestem jakimś mocnym specjalistą, ale generalnie wydaje mi się, że ze wszystkim co napisał jest sens. U siebie mam od 3 lat Bosch-Junkers i jestem bardzo zadowolony - działa bezproblemowo. Od kwoty, którą zapłacisz nie zapomnij odjąć sobie ulgi termomodernizacyjnej. ;)
@aso824: 1. Ja mam 14kW, może teraz mniejszych nie ma, pilnuj tylko żeby modulował od naprawdę niskiej mocy, są takie co modulują od 2kW i takie co od10kW
2. Nie wiem jak teraz, wcześniej zasobniki były za 1,5k + kocioł 4,5k => razem 6k zł. Takie z zasobnikiem zaczynały się od 8-9k złota. Zwłaszcza że zasobnik już masz więc jeśli jest w piance to nie wiem czy warto wymieniać. Te zasobniki
@aso824 bierz jednofunkcyjny z modulacją od niskiej mocy i zostaw bojler, pomysł nad immergas victrix 12, gdyż moduluje już od 1.9kw do 12kw, lub vaillant VC 15CS/1-5 Eco tec ma modulacje od 2.8 kw do 16.4 kw

Ewentualnie dwufunkcyjny i wyrzucić bojler, ale tylko w przypadku, gdy odbiorniki wody masz blisko pieca, czyli myślę do 3m, dwufunkcyjny od vaillanta z niską modulacją to VCW 26CS/1-5, od 2.8 kw do 21 kw 10tys