Wpis z mikrobloga

#inwestujzwykopem #oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie

Jestem początkujący w temacie inwestowania, a muszę się tematem zainteresować, to takie pytanie laika - jakie są zalety inwestowania w TFI w porównaniu z funduszami ETF (zakładam zagraniczne)? Zakładam na tą chwilę, że jakieś są, mogę się mylić po moim wstępnym researchu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tego co wyczytałem w skrócie:
- ETF mają zwykle większą stopę zwrotu od TFI,
- ETF mają tańsze opłaty za zarządzanie.

Coś pominąłem? Czy w porównaniu TFI mają jakieś zalety? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Skoro istnieją, to chyba jakieś muszą mieć poza napychaniem kabzy banksterom, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jedyne co mi przyszło do głowy to że są jak ktoś jest zainteresowany TFI mające bardziej zrównoważone portfele, gdy ktoś chce mniejsze ryzyko.
  • 5
@Wegrzynski: TFI - z uwagi na opłaty, a przez to przychody... są mocniej reklamowane (jest z czego $ wywalać)
ETF są mniej popularne, bo są tańsze i mniej kasy do rozwalania na markietingi
@bertnor: Dzięki, blog świetny, akurat na moje aktualne potrzeby ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jednak na całej stronie (w sensie tego spisu treści) nie ma żadnego artykułu na temat TFI i czy mają jakieś zalety w porównaniu do ETF, więc odpowiedzi na moje pytanie dalej nie mam ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Czy w porównaniu TFI mają jakieś zalety?


@Wegrzynski: Sam nie lubię TFI ale jednak jakieś zalety można znaleźć, nie ma co aż tak jednostronnie oceniać.

- Prosty zakup
- Często brak prowizji przy zakupie (w przypadku ETFów to wcale nie takie proste, są powiedzmy dwa przypadki takie, ale wtedy kosztem okrojonej oferty)
- Niski próg wejścia - koszt jednostki może być typu ~100zł, gdzie ETFy potrafią być po kilkaset i to
@Wegrzynski: tfi są dla starych dziadków Januszów którym się nie chce poświęcić godziny miesięcznie na edukację i wolą ciężko zarobione pieniądze poświęcić "ekspertom" zamiast kupić sobie prostego etfa który wykręci podobny wynik przy niższych kosztach