Wpis z mikrobloga

jak jest ścieżka rowerowa


@bezduchy:
Droga dla rowerów, ciąg pieszo-rowerowy lub pas rowerowy*, aby rowerzysta miał wymóg poruszania się nimi, muszą spełniać następujące warunki:
1. Musi być odpowiednio oznakowana (znaki pionowe).
2. Musi spełniać normy - odpowiednia szerokość i nawierzchnia.
3. Musi prowadzić w kierunku, w którym rowerzysta ma zamiar jechać.
4. Musi być na nią możliwy wjazd z miejsca gdzie rowerzysta się znajduje.
*) ścieżki to macie w lesie
4. Musi być na nią możliwy wjazd z miejsca gdzie rowerzysta się znajduje.


@brass: Czyli musi mieć wjazd po całej swojej długości bo jak jeden wjazd rowerzysta minie to już nie ma obowiązku jechać ścieżką? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robertx:
Nie. Musi mieć wjazd gdziekolwiek w miejscu gdzie rowerzysta może na nią wjechać. Jeśli rowerzysta rozpoczął swoją jazdę w punkcie A i znajduje się w punkcie B, między tymi punktami miał dwie możliwości wjazdu to łamie przepisy.
Generalnie chodzi o wszelkie ścieżki rowerowe po drugiej stronie dwupasmówki, albo za pasem zieleni/wysokim krawężnikiem.
@brass a gdzie to jest okresolne ? Jakimi przepisami? Bo np. Pojazdy które znajdują się na ulicy obowiązują również znaki poziome(nawet jak nie są oznakowane znakami pionowymi)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bezduchy: tak trochę polemiki dla zastanowienia: teren zabudowany, ograniczenie do 40km/h. Droga dwukierunkowa, jeden pas w każdym kierunku oraz ciąg pieszo rowerowy z prawej strony, do tego co kilkadziesiąt metrów drogi wjazdowe na osiedla lub posesje. Jadąc rowerem szosowym moja prędkość oscyluje w granicach 30-45km/h. Wybierając ciąg pieszo rowerowy stwarzam większe zagrożenie aniżeli jadąc ulicą, biorąc pod uwagę że na chodniku i pasie dla rowerów jest pełno spacerujących ludzi z dziećmi.
@juhas99 no ale umówmy sie- kierowcy jeżdżą szybciej niż jest to określone w przepisach a taki rower dość mocno tamuje ruch - zachowanie conajmniej 0,5m odstępu od rowerzysty podczas mijania Etc. A jeśli kierowca ma przestrzegać prawa względem prędkości:) to rowerzysta powinien względem ścieżki rowerowej.
a co tobie daje jechanie ulicą, gdy po lewej masz DR na której powinieneś być? Poza tym, że sam łamiesz przepisy i stwarzasz zagrożenie dla siebie?

@dumpmuzgu: w mieście? głównie bezpieczeństwo co jest dla mnie kluczową sprawą. Oj już nie raz miałem w mieście sytuacje, że samochód wymusił na mnie pierwszeństwo na przejeździe rowerowym. Generalnie unikam takich drog jak ognia.

Niestety w polsce jest bardzo mało dróg gdzie DDR jest częścią
@Kleki_Petra:

Wyciąg z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. (Dz. U. z 1999 r. Nr 43, poz. 430)

§ 46. 1. Usytuowanie ścieżki rowerowej względem jezdni powinno zapewnić bezpieczeństwo ruchu.

2. Odległość ścieżki rowerowej od krawędzi jezdni oraz jej usytuowanie powinny odpowiadać wymaganiom określonym w § 43 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.