Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jak wygląda u Was w zespołach scrumowych rola Scrum Mastera? Zawsze jest to osobna rola czy może zdarza się, że Scrum Master jest jednocześnie devem albo QA? A może ktoś z Was ma taką łączoną rolę? Chciałbym poznać opinie na temat tego jak to się sprawdza w praktyce. Jaki procent czasu i uwagi zajmują tematy związane z byciem SM a ile z tą techniczną, podstawową rolą? Czy w takich zespołach jest jeszcze oddzielna osoba jako Team Leader?
#pracait
  • 4
Zawsze jest to osobna rola czy może zdarza się, że Scrum Master jest jednocześnie devem albo QA?


@ciezka_rozkmina:
Nie zawsze jest to osobna rola chociaż powinna, takie są założenia

Czy w takich zespołach jest jeszcze oddzielna osoba jako Team Leader?

Zależy od firmy, co masz na myśli team leader?
Możesz być w firmie w jednym teamie z 10 osobami i z żadną z nich nie być w jednym projekcie, a możesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lol3pdg: właśnie wiem, że SM i TL to inna pozycja ale u mnie w pracy obecnie jest to wymieszane. TL jest jednocześnie SM i przez ilość obowiązków jak spotkania TL nie przychodzi często na daily czy refinement. Są plany żeby rolę SM przeniesc na inne osoby w zespole np. na któregoś deva albo QA
@ciezka_rozkmina:
To raczej wynika z tego, że
1. Nie rozumieją jak ma działać scrum
2. Szkoda im kasy
3. Jest to scrum master, który tylko robi 15min stand-up pytając co się robiło wczoraj, czy napotkało się problemy, co będzie robić dzisiaj

To u ciebie ktoś jest TL, SM i jeszcze coś innego robi? Zależy to od wielu czynników, u mnie TL na TL'owe rzeczy poświęca do 30% czasu.

Są plany żeby
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lol3pdg: No to u mnie TL często wisi po 6 godzin na jakichś spotkaniach na teamsach, które niewiele wnoszą. Jeśli o mnie chodzi to powinni zacząć od ograniczenia liczby i czasu trwania spotkań ale jest jak jest. Jeśli chodzi o tych nowych SM to mają być szklenia z tego zakresu, PSM i coś tam jeszcze.