Wpis z mikrobloga

Pytam na poważnie - znajdę gdzieś kurs na mechanika samochodowego? Lubię dłubać przy aucie, ale większość rzeczy nie znam, szukam po sieci i poza starymi forami nie ma żadnych materiałów. W efekcie tracę kilka dni, żeby spróbować samodzielnie rozwiązać temat, a na końcu muszę później oddawać do mechanika, który zwodzi kilka dni i wreszcie zaśpiewa sobie ładną sumę za naprawę. Wolę samemu naprawić, tylko potrzebuję wiedzy. Kwestia dokupienia narzędzi.

Podstaw elektryki zdążyłem się nauczyć z YouTube. To przecież nie jest czarna magia. Jak wcześniej nie wiedziałem czym jest miernik napięcia, to teraz założyłem już sam instalację fotowoltaiczną, poprowadziłem przewody, podłączyłem światła, gniazdka, lampy, włączniki, założyłem instalację 230V i 12V, wszystko działa. Gdzie można się tego nauczyć? Są jakieś społeczności czy grupy, gdzie jest możliwość rozwoju takich pasji?

#kursy #mechanikasamochodowa #motoryzacja #samochody #szkolenia #warsztat
  • 18
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tino: Ale czego chciałbyś się konkretnie nauczyć? Teorii jak pracuje silnik, skrzynia etc. czy jak wymienić podstawe rzeczy w samochodzie? Ja dłubiąc przy swoich samochodach posiłkuje się tutorialami z internetu i lepszego źródła wiedzy, dla amatora nie ma, bo nie wiem czy jakiś kurs nauczy Cię jak wymienić rozrząd w każdym samochodzie.
  • Odpowiedz
W efekcie tracę kilka dni, żeby spróbować samodzielnie rozwiązać temat

Wolę samemu naprawić, tylko potrzebuję wiedzy. Kwestia dokupienia narzędzi.


@Tino: Super, ucz się, ale nie bluźnij. To nie tylko kwestia wiedzy i narzędzi, ale tony doświadczenia plus trochę jednak talentu trzeba mieć. Taki mechanik dziesiąty rok robi to każdego dnia ponad 8h. Ile on już zepsuł rzeczy, to całe życie się nie nauczysz. Nie dogonisz go. Może wyspecjalizujesz się w swoim
  • Odpowiedz
@justanotherdude: podstawowe rzeczy umiem, dlatego celuję w rozrząd czy wymianę wahaczy lub naprawę wtrysków - ktoś to w końcu potrafi, gdzieś tego musiał się nauczyć, więc zakładam, że i każdy może jak poświęci na to trochę czasu
  • Odpowiedz
@dict: mam trochę czasu, więc poza spojrzeniem co jest pod maską, gdzie można szukać wiedzy i budować to doświadczenie?
  • Odpowiedz
@dict: to mi podpowiedz jak sprawdzić szczelność sprężarki klimatyzacji oraz jak wymienić wtryski? Jakie narzędzia mam kupić, gdzie są te części, czym wykręcić zardzewiałe wtryski, co mam dokupić do sprawdzenia szczelności klimy i napełnienia? Sprzęt i kasa nie jest problemem, ja mówię o umiejętnościach. Sam się chcę tego nauczyć, a najlepiej, to otworzę własny warsztat samochodowy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tino: Wiesz, tylko inaczej wymienia się rozrząd w 1.9 jtdm (sam wymieniłem sobie z tutorialem z neta) a inaczej choćby w 2.4 jtdm (tutaj dałem już do mechanika), inaczej łańcuch w 3.0 tdi itd. Próbuj na swoim samochodzie, szukając manuali pod konkretne modele.
https://youtube.com/c/AutodocPl ten kanał jest spoko i często z niego korzystam przy naprawach.
  • Odpowiedz
@Tino: przede wszystkim to trzeba myśleć, co jak działa i jak powinno działać, jeśli nie masz dwóch lewych rąk to z większością rzeczy sobie poradzisz. mechanika samochodowa to nie rocket science.
tylko jak masz problem ze znalezieniem kompresora od klimatyzacji i wtrysków to powiedziałbym, że długa droga przed tobą :D

sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji wykonuje się ogólnie na dwa sposoby, żadnego z nich nie wykonasz bez maszyny, która jest droga

wtryski
  • Odpowiedz
@Tino: Podpisuję się pod powyższymi ale ja bym jeszcze poszukał manuali serwisowych ASO pod konkretne wymiany - zobaczysz jak dane rzeczy powinny być zrobione by the book, zanim wejdziesz w nie z chłopskim rozumem
  • Odpowiedz
@Tino: Też się nad tym zastanawiałem kiedyś. I nie do końca jest to taka wiedza plemienna jak Mircy mówią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dla starszych aut jest seria książek "sam naprawiam"
Dla VAGów jest program ElsaWin *pic related. Obrazki są, instrukcję są więc to co trzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na pewno dla innych marek też coś takiego jest, bo w zasadzie to
SpeedFight - @Tino: Też się nad tym zastanawiałem kiedyś. I nie do końca jest to taka...
  • Odpowiedz
Dla VAGów jest program ElsaWin


@SpeedFight: masz? Możesz sprawdzić, czy zawiera w ogóle vw Caddy? Bo znajduję jakieś elsawin online - i niezależnie który model rocznikowy - caddy nie istnieje ;/
  • Odpowiedz
@Tino: Tez sie nad tym zastanawialem. I myslalem, zeby po studiach pojsc sobie do collegu na roczny kurs. Poki co cala wiedze czerpie z youtuba, forum konkretnego modelu i kupilem sobiedwie ksiazki o swoim samochodzie. Dzieki temu wymienilem wszystkie hamulce, czesciowo przewody hamulcowe, 'naprawilem' przewod ktory #!$%@? xD, wymienilem zawieszenie z przodu w calosci, przeguby z przodu rozrzad/termostat/pompe wody i wszystkie filtry. W tym roku mam jeszcze w planach wymiane swiec,
  • Odpowiedz
Dla VAGów jest program ElsaWin *pic related. Obrazki są, instrukcję są więc to co trzeba


@SpeedFight: O, mocno naiwny jesteś. Brakuje tam wielu informacji w tych instrukcjach. Jest tylko to, co producent przewidział że będzie wymieniane.
  • Odpowiedz
to mi podpowiedz jak sprawdzić szczelność sprężarki klimatyzacji oraz jak wymienić wtryski?


@Tino: Sprężarka jak nieszczelna to zwykle wywala olej razem z gazem. Albo jak masz dodany do układu kontrast UV to świecisz lampką UV (dobrze abyś miał przy okazji okulary ochronne przed UV) i widać gdzie jest wyciek. Jak masz pusty układ to trzeba nabić azotem.

W załączonym filmie jak wyjmuje się zapieczone wtryskiwacze domowymi sposobami. A na niektóre patenty
biskup2k - > to mi podpowiedz jak sprawdzić szczelność sprężarki klimatyzacji oraz ja...
  • Odpowiedz