Wpis z mikrobloga

@bartix133: Bardziej pasuje okreslenie ze sie starzeje. Po 10 latach juz bedziesz to mocno widzial. Natomiast nie ma problemu z nalozeniem nowej u zegarmistrza
  • Odpowiedz
  • 10
@bartix133 na szczęście producenci zegarków używają pigmentów najwyższej jakości więc w ogóle nie musisz się przejmować trwałością - pigmenty lumi zachowują właściwości bez problemu przez 25-30 lat. Po czasie magą delikatnie słabiej świecić (średnio podobno koło 10-20% po 25 latach) ale nadal będą zbierać światło i oddawać.

Co więcej, jeśli kolor świecenia jest zielony to trwałość będzie jeszcze wieksza - inne kolory po 20 latach zaczynają wracać do docelowego koloru świecenia
  • Odpowiedz
  • 1
@thewickerman88 mi o tym powiedział dopiero hurtownik który od lat sprzedaje pigmenty i tym się zajmuje.

Zielony to po prostu "bazowy" kolor luminescencji i po tych 20-25 latach inne kolory zaczną delikatnie barwa wracać własnie ku zieleni.

Ale ogólnie sam się zdziwiłem, że takie pigmenty są aż tak trwałe - ale to akurat bardzo miłe zaskoczenie :D
  • Odpowiedz
@bkwas: no ja kupowałem małe ilości proszku na allegro więc nawet nie miałem z kim o tym gadać. Plus lata temu był gość który sprzedawał jakiegoś własnego gotowca w fiolce, wymieszany z jakimś akrylem czy czymś podobnym że gotowe do nakładania na tarczę. Nie wiem z czego facet to robił ale świeciło mocniej niż proszki które kupowałem.
A i próbowałem sam barwić żeby luma wygladała na starą pożółkłą (dodana kawa
  • Odpowiedz