Wpis z mikrobloga

Znacie jakieś zbiory danych w których można byłoby sobie pobrać jakieś ogromne pliki ala logi, w celu naukowym?
Chodzi mi np: o jakieś duże pliki typu logi, za pomocą których można byłoby się pobawić bashem albo jakimś awk itd?

W sumie może jest jakaś web apka z interpreterem, która ma wbudowane takie pliki i to umożliwia?

#linux #informatyka #unix #pytanie
  • 14
Na przykład jakiś klient FTP?


@Yakooo: Kto korzysta obecnie z FTP?

W sensie na linuxie, o jakich konkretnie usługach mówisz?


@Yakooo: To co popularne: Apache httpd, postgresql, /var/log/secure, /var/log/audit.log, /var/log/syslog, logi dla usług systemd.
@Kryspin013: Dałem przykład, wiadomo ssh > ftp, ale uwierz ze nadal FTP jeest mocno wykorzystywany.

To co popularne: Apache httpd, postgresql, /var/log/secure, /var/log/audit.log, /var/log/syslog, logi dla usług systemd.


Dziękuwa! =)
ale uwierz ze nadal FTP jeest mocno wykorzystywany.


@Yakooo: Tak? To podaj realnie gdzie.

Chodzi mi np: o jakieś duże pliki typu logi, za pomocą których można byłoby się pobawić bashem albo jakimś awk itd?


@Yakooo: a bo w sumie błędnie założyłem, że chcesz to jakoś na rozmowie o pracę wykorzystać a nie do nauki.

Masz też całe gierki tekstowe oparte na CLI np clmystery gdzie założenie jest takie, że
@Kryspin013: Uwierz, że używa się. Pracuje w firmie w której klienci korzystają z FTP, naprawdę nie chcę mi się udowadniać. Nawet nie wiesz ile "informatyków - web masterów", nie ogarnia SSH. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nawet nie wiesz ile "informatyków - web masterów", nie ogarnia SSH. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Yakooo: Niestety wiem

Pracuje w firmie w której klienci korzystają z FTP,


@Yakooo: Małe firmy i randomy może. Ale na poważnie to ftp odeszło do lamusa. Jedyne gdzie ftp widziałem to jak jest udostępnione coś co może wyciec.
@Kryspin013: Ja jestem tego świadomy, natomiast stwierdzenie "na poważnie" jest dość niewymierne.

Mimo wszystko nadal 80% internetu to strony WWW oparte na jakiś gówno cmsach, które są obsługiwane przez pseudo-webmasterów, którzy mimo wszystko nadal mają trudności z przestawieniem się na SSH :D

A to, że FTP < SSH, to jestem tego całkowicie świadomy. Nie dość, że przez szybkość, możliwości to jeszcze bezpieczeństwo. :3