Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektronika #zrobtosam

Mirki pomocy. Mam odkurzacz ręczny na akumulator ze szczotką elektryczną w końcówce ssącej. Silniczek, który kręci elektro szczotką wyłącza się po kilkunastu sekundach. Rozebrałem całość i tak. Napięcie do płytki drukowanej dochodzi poprawne rzędu 15v. Po drodze do silniczka jest coś co wygląda jak termistor, jest żółte I ma napis x90 ftfc. Nagrzewa się to to w te kilkanaście sekund i odcina napięcie na silniczku.
I teraz pytanie. Co jest wadliwe. Ten termistor jak dla mnie za szybko się grzeje. Ale czy coś tak prostego może ulec awarii. Co jeszcze sprawdzić?

Z góry dzięki za pomoc. Fotka dla zobrazowania
Pobierz pieskiezycie - #elektronika #zrobtosam

Mirki pomocy. Mam odkurzacz ręczny na akumula...
źródło: comment_1650569144xPv1FsBLi65RmrZJQV1UfX.jpg
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pieskiezycie: dodam jeszcze że ten termistor w obudowie końcówki ssącej jest blisko silniczka. Zakładam że taka jego rola, wyłapać moment kiedy silnik się grzeje i go wyłączyć. Silnik może się przegrzewać np na dywanie gdy jest duży tarcie o podłoże.
Dobrze to rozkminiam?
Ps. W necie nie ma czegoś takiego jak x90 ftfc :/
@pieskiezycie: weź trochę to wyczyść alko bo nie widzę jak ścieżki idą niektóre :P
Ogólnie to może być jakiś termistor NTC którego zadaniem jest zapewnienie gładkiego startu (jeśli jest w szeregu)
I to normalne że się nagrzeje, bo wtedy spada mu opór i silnik wkracza na nominalne obroty.
Owszem mógł się #!$%@?ć i przestał się prawidłowo zachowywać - zdarza się.
Powinieneś zmierzyć prąd silnika - więc wkładasz w te dziury miernik
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tymian: a więc tak na płytce z tyłu jest opisany jako PTC1.
Płytka jest wyczyszczona :p a już wyszedłem z warsztatu. Raczej to PTC i ochrona przed przegrzaniem. Prąd masz na myśli natężenie? Czy napięcie? Napięcie jest jak mówiłem 15v przy trybie 1. I 25v przy trybie 3.
Ta płytka obsługuje jeszcze dwa ledy. Ale po co tyle tych elementów na płytce jest to nie mam pojęcia. Jak mi się plusik
@pieskiezycie: no to możliwe że PTC oddał ducha skoro sam się grzeje za szybko i odcina, albo jakimś dziwnym cudem silnik bierze za duży prąd.
Na moje to możesz go na razie #!$%@?ć żeby działało.
mówiąc prąd mam na myśli natężenie prądu - na tej podstawie można dobrać sobie PTC