Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #banki #ekonomia

stopa referencyjna 4,5, a lombardowa 5%....

Tymczasem lokaty w bankach na 2-3 % xD a kredyty na 9%.
Kredo udzielaja na wiborze znacząco powyżej widełek stopowych podczas gdy lokacje kapitału znacznie poniżej. Do tego Wibor fikcyjny, wszyscy o tym wiedza, że polski sektor bankowy nie jest tak zlewarowany jak zachodznie, jest nadpłynny i nie potrzebuje de facto korzystać z rynku Wiborowego ale mimo to i tak patologicznie wysoki sztuczine nadymany WIBOR. totalna patologia.
Banki robią co chcą a Polska w tym rozdaniu kryzysowym dekoniunkturalnym jest ostatnim w tej cześci świata tak #!$%@? do białej kości krajem.
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wuwuzela1: 2-3 lata i będzie gruba afera wiborowa. Nie da się dłużej udawać że wszystko jest ok. Ja rozumiem, że stopy lecą w górę bo inflacja jest kosmiczną (wystartowały za późno ale to inna kwestia), ale nad wiborem nie ma żadnej kontroli.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@wuwuzela1: Myślę, że problem jest dość złożony. Bo z jednej strony Glapa z Vateuszem mieli sprytny plan żeby zapchać tanimi złotówkami kasę korzystając z inflacji. Potem okazało się, że trochę temat za bardzo przeciągnęli i jeszcze celowo osłabiali walutę (NBP sam się tym pochwalił na tt w zeszłym roku xD). Teraz pewnie wpadli na pomysł, że nie będą ingerować w WIBOR bo to też jest dla nich łatwa kasa, a wszyscy
@ciezki_przypadek
Już w UE coś o WIBOR (czy ogólniej o takich indeksach) dyskutują. Z tego co czytałem to banki się spotykają i mówią na ile procent mogłyby sobie pożyczać pieniądze i na tej podstawie ustalany jest WIBOR. UE chce żeby WIBOR był ustalany na faktycznym oprocentowaniu pożyczek międzybankowych a nie deklaratywnym!