Wpis z mikrobloga

1252 + 1 = 1253

Tytuł: Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin
Autor: Barbara Demick
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788381913287
Wydawnictwo: Czarne
Tybet ma swoją niszę w Polsce. Wsród osób szczególnie czułych na naruszenia prawa człowieka, czy tych, które odkryły w sobie potrzebę buddyjskiego podejścia do życia temat jest od dawna śledzony, nagłaśniany. Moja nauczycielka od WOKu (wiedzy o kulturze) była zafascynowana kulturą buddyjską, tybetańską a można było dostać ocenę wyżej za uczęszczanie na sesje masażu dźwiękami z tybetańskich talerzy xD Niestety, co było moim błędem, doświadczenia z licealną nauczycielką WOKu rzutowały na moje poglądy o Tybecie na lata.

Książka Demick, którą czytałem w rewelacyjnym reportażu "Światu nie mamy czego zazdrościć", pozwoliła mi się dowiedzieć nieco więcej o tej bogatej kulturze, państwie, zniszczonym przez komunistów z Chin. Książka jest fabularyzowanym zapisem zdarzeń wybranych przez autorkę Tybetańczyków z miejscowości Ngawa. Jest to ten sam styl, co w przytoczonym wyżej reportażu Demick z KRLD, czyli na bazie źródła (wywiadu, książki, wspomnień) tworzony jest fabularyzowany, ale oparty na faktach (książka ma przypisy) rozdział. Historia Ngawian jest opowiedziana od mniej więcej lat 40, czyli na chwilę przed podbojem Tybetu. Władze uduchowionego i pacyfistycznego narodu nie były przygotowane na obronę, mimo świetnego położenia na mapie (pozdro geopolityka ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i praktycznie poddały swój kraj praktycznie bez walki licząc na poszanowanie autonomii. Ciekawą postacią jest księżniczka Gonpo, jedna z bohaterek. Jako młoda dziewczynka została jej ojciec, władca królestwa Mei, abdykował i została z matką wydalona z Tybetu. Zaczęła układać sobie życie asymilując się z chińczykami, choćby przez małżeństwo z Chińczykiem, jednak sentymenty tybetańskie były w niej silne. Bodźcem do stworzenia tego reportażu była fala samospaleń mnichów trwająca od mniej więcej Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 oraz reakcji komunistów na nie.

Tybet, Dalajlama służą jako dyżurne tematy w debacie o prawach człowieka. Jeśli ktoś jest zainteresowany poszerzeniem swojej wiedzy o tym kraju, mogę śmiało polecić.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #tybet #reportazbookmeter
Pobierz LebronAntetokounmpo - 1252 + 1 = 1253

Tytuł: Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego mia...
źródło: comment_1649590882YVhqcoynVcyppYkls0dWxu.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 360

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. W ciemnej dolinie Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii... - najnowsza recenzja usera Wypok2 ★★★★ (8.0 / 10) -