Wpis z mikrobloga

Obejrzałem sobie trochę kanał Boston Dynamics. Jestem pod wrażeniem ich postepów. Do tej pory patrzyłem na to jako na ciekawostkę techniczną z laboratorium szalonych naukowców. Ale jak patrzę na te filmiki to wcale bym się nie zdziwił jakby gdzieś na poligonie w USA próbowali te roboty połaczyć z karabinem maszynowym i np termowizją.
Jak myslicie mirki- doczekamy w najblizszym 20leciu pierwszych oddziałów mechów ?
Wiem, że pewnie jeszcze dużo problemów- zasilanie, opancerzenie, algorytmy czy zasilanie ale patrząc na to jak te roboty są już zaawansowane mam wrażenie że jeszcze zobaczę je w uzyciu bojowym.

#technologia #bostondynamics #wojsko #militaria
  • 6
@WiesniakzPowolania: gdyby nie zasilanie, to myśle że miało by to wiecej sensu, ale już przecież istnieją zdalnie sterowane urządzenia do rozbrajania bomb, czy sprawdzania pomieszczeń. Jakby temu pieskowi wmontować karabinek to też mógłby służyć za dość drogi i skuteczny sposób na dziurawienie celi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@WiesniakzPowolania: Wcale nie żartuję: dlatego w Polsce powinny trwać projekty silnie też wspierane przez państwo (choć w rzeczywistości to zabija innowacje w PL niestety) w pracach nad ROBO-POLAKIEM. Polska która dostarcza do całej Europy i dalej setki tysięcy (miliony?) pracowników ma kanały do dystrybucji i oferowania jako usługa rozwiązań tego typu.

Śmieszne i nierealne? Popatrzcie na projekty od Tesli. Albo kompletnie zrobotyzowane centra magazynowe jakie oferują firmy np. z Danii.
@WiesniakzPowolania: @Jednorybek: W zasilaniu nie widzę problemu zwłaszcza widząc postęp w nawet nie samochodach ale urządzeniach elektrycznych - sam teraz chcę sobie kupić piłę łańcuchową (normalnie napisałbym spalinową;) i biorę Husqvarnę elektryczną tylko myśle którą, oglądam mase testów i jestem zachwycony. A akumulator można przełożyć do kosiarki - ustandaryzowano to. Niech taki robot ma tej klasy 2-3 akumulatory i spokojnie da rade. Cały ten moduł to jest ustandaryzowany akumulator 36V
Pobierz
źródło: comment_1649590080TUjvzuViJbRMMkdsPLRWWq.jpg
jest cos takiego jak baterie jadrowe.


@WiesniakzPowolania: Nie trzeba iść aż tak daleko. Kiedyś mooooże ale wg mnie nawet nie ma na to wielkiej presji widząc postęp w akumulatorach. Ten komercyjnie dostępny Spot od Boston Dynamics ma przekładany akumulator ale dodali mu też funkcje ładowania sie samodzielnie w stacji bazowej: https://www.theverge.com/2021/2/2/22261932/boston-dynamics-spot-enterprise-self-charging-scout-web-based-control-software-robotic-arm
Pobierz
źródło: comment_1649590463iJc1WbsNbHZP12PPFWnLlz.jpg