Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
"Bo wszystkie Mirki, to dobre chłopaki."

Drodzy Mirkowie, Drogie Mirabelki,

chciałem wyjaśnić kwestię odmiany słowa ork, bo coraz częściej widzę kłótnie o to czy mowa jest o ruskiej dziczy, czy o zwierzątkach wodnych.

Gdy ktoś pisze, że "trzeba zabijać orki", może mieć na myśli zarówno jedno jak i drugie! I jest to zgodne z zasadami języka polskiego.

Cytuję profesora Miodka:
"W liczbie mnogiej od rzeczowników osobowych rodzaju męskiego możemy stworzyć ich warianty zachowujące się gramatycznie jak formy niemęskoosobowe, np. moi dobrzy sąsiedzi wyjechali, ale moje dobre sąsiady wyjechały, Ślązacy wybaczyli mi - Ślązaki wybaczyły mi, Szwedzi zagrali dobry mecz - Szwedy zagrały dobry mecz, chłopi zbuntowali się - chłopy zbuntowały się"

Tak samo możemy powiedzieć:
"Te ohydne orki zniszczyły mój dom"
jak i
"Ci orkowie strzelali do ludzi na rynku miasta"

Z subiektywnego punktu widzenia, powiedziałbym wręcz, że ta pierwsza forma jest wskazana! Nawet jeśli wprowadza jakąś niepewność co do podmiotu zdania (orka, czy ork? - ale jaka jest szansa na to, że orka niszczy twój dom albo strzela do ludzi?), to w uszach wprawnego słuchacza "orkowie" może nosić znamiona szacunku, tak samo jak "ci profesorowie" brzmi lepiej niż "ci profesorzy", a na pewno dużo lepiej niż "te profesory".

Pozdrawiam serdecznie i na pohybel orkom!
NadiaBelgium

Źródło cytatu: https://gazetawroclawska.pl/chlopaki-chodzily-czy-chodzili-odpowiada-profesor-miodek/ar/13986945

#orki #ukraina #wojna #jezykpolski
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Mistrzrozkimnki: Dziękuję za komentarz. Również mam to w dupie.

Dobrym przykładem użycia tej formy gramatycznej byłoby:
"ja mam orków w dupie" /
"ja mam te przebrzydłe orki w dupie".
Pejoratywnie brzmiący przymiotnik dodaje tutaj nieco mocy wypowiedzi.

Dla uzupełnienia - pozytywny przymiotnik również może być użyty w tym kontekście:
"Moi Mircy"
"Moje kochane Mirki"
Tutaj forma niemęskoosobowa dodaje wypowiedzi swojskości.