Wpis z mikrobloga

Cześć, RIS 28 Blg, zacierany w 67 stopniach, na US-05 (temperatura na sterowniku od pierwsze 2 dni 15 stopni, 3 i 4 dzień 18 stopni, od 5 dnia 19 stopni) w 2 tygodnie zszedł do zaledwie 13 Blg - próbowałem i jest syropek. Mierzone refaktometrem 29 Brix, teraz 19,5 Brix. Wielka tragedia czy w granicach normy? Zamieszałem wiadrem, zastanawiam się nad dodaniem kolejnej porcji US-05, ewentualnie zrobić pomiar balingomierzem (gdyby to refaktometr był zły).
#piwowarstwo
  • 18
@napoleon17: Noo, temperatura zacierania dla odważnych, trzymałbym cały czas 62-64 st. bo i tak zostanie w uj cukrów. Może zlej na cichą, zawsze się trochę napowietrzy, ewentualnie dodaj nieco drożdży (mam nadzieję, że masz gęstwę) i zobacz co będzie dalej. Najmocniejszy jaki uwarzyłem miał 25 blg, ale zszedł do ok. 6 (po przygodach pt. uciekające drożdże z wiadra i awaryjnym chłodzeniu), nie pamiętam ile czasu to stało, ale na pewno dłużej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nemrod: No widzisz, ja wszędzie gdzie czytałem polecali przedział 65-70 stopni, bodajże nawet w alchemii. Jasne, będę trzymał co najmniej 4 tygodnie, tylko zastanawiam się czy często komuś się zdarza takie odfermentowanie. Pytam wcześniej, bo może już teraz można coś zrobić.
@napoleon17: To jest bardzo dobry przedział, ale nie do tak mocarnych piw. Przy takim blg zakładamy, że drożdże i tak wszystkiego nie zeżrą, a jak im jeszcze dołożysz niefermentowalnych cukrów, to już masz gotowego ulepa.
Przedwczoraj robiłem bieda-risa 18,5 blg i zacierałem na lenia od 69 do 62. I już się obawiam, czy nie przesadziłem z temperaturą (nie było mnie przy garze i nie miałem możliwości utrzymywania temperatury, bo raczej bym
@Nemrod: No cóż, chciałem mieć gęstego risa to go będę miał. Teraz tylko pytanie - oczywiście będę to trzymał te 4-5 tygodni łącznie, na koniec zwiększę temperaturę - czy butelkowanie risa o końcowym ekstrakcie 12-13 blg to wielkie ryzyko granatów?
@napoleon17: No teoretycznie jeśli drożdże już nic więcej nie uciągną, to nie powinno być granatów. Kiedyś butelkowałem BW miał chyba ok. 10 blg i z obawy po kilku dniach zacząłem sprawdzać nagazowanie butelek - było ostro przegazowane, więc przez następne dni upuszczałem trochę gazu z każdej butelki, aż się uspokoiło.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@napoleon17: ale nie burelkuj jeszcze. 2 tyg na fermentację takiego blg to za krótko. Jeszcze drozdze muszą posprzątać. Minimum 4 tygodnie jeszcze trzymaj. To nie pszenica ze 2.tygodnie i w butelki
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jmyung: Dobrze to pojęcie względne. Wiem, że to nie będzie piwo konkursowe. Jestem świadomy ograniczeń mojego 'browaru', ale chce warzyć różne style i eksperymentować. Jak smakowo będzie średnio, będzie ulep albo lekko przegazowane to nadal dla mnie będzie dobrze. Dla mnie niedobrze będzie jak będą granaty albo piwo będzie zepsute.