Wpis z mikrobloga

Taka ciekawostka. Bezdzietna para w #niemcy w ramach benefitu Hartz IV (Arbeitslosengeld II) może wyciągać praktycznie tyle ile wynosi minimalna krajowa (pic rel). Fakt, że idą za tym pewne obowiązki i ograniczenia narzucone przez job center (np. metraż mieszkania), ale na pewno mniejsze niż w przypadku regularnego etatu 40 godzin w tygodniu. Pod koniec 2018 podobno niecałe 6 milionów osób w Niemczech (na 50 mln w wieku produkcyjnym) pobierało Hartz IV, niby sporo, ale z drugiej strony patrząc na znikomy wysiłek w stosunku do zysku to w sumie aż dziwne że tak mało. Mając taką opcję, pomijając kwestie moralne (nie oceniam), praca za minimalną się zwyczajnie nie opłaca. A to tylko jeden z licznych benefitów które można pobierać.

Dla porównania, w #polska minimalna krajowa to ok. 610 EUR, gdzie zasiłek dla bezrobotnych to 210 EUR, czyli 1/3 minimalnej. Taka różnica zdecydowanie motywuje do pracy, bo zwyczajnie nie przeżyjesz za tyle, ale w tym momencie pojawia się 500+. Robisz dwa dzieciaki i masz już 2/3 minimalnej. Fakt, że w Niemczech kindergeld jest większy niż 500 PLN, ale tam robienie dzieci nie zwiększa twoich uprawnień do benefitów aż tak diametralnie jak w Polsce (relatywnie do bazowego zasiłku), co jest chyba jeszcze bardziej niebezpieczne. Innymi słowy, w Niemczech należy ci się socjal za samo istnienie, w Polsce płacą ci godny socjal dopiero za sprowadzenie więcej istnień do tego łez padołu, co prowadzi do samonapędzającej się zagłady. #antynatalizm #bezrobocie #socjal #zarobki #przemyslenia
Pobierz Folmi - Taka ciekawostka. Bezdzietna para w #niemcy w ramach benefitu Hartz IV (Arbei...
źródło: comment_164886184005S6Kt5qLyyjUEBNQow4JD.jpg
  • 22
@Strahl: Po obejrzeniu teledysku jestem jeszcze bardziej zachęcony xD. Swoją drogą, teledysk genialny, a sceneria Niemiec wschodnich i mortadela na pizzy dopełnia klimatu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Arbeitslosengeld I jest spoko i wymaga min. przepracowanego roku, bo to jest tak naprawdę ubezpieczenie a nie socjal, które zresztą sam finansujesz (po połowie z pracodawcą), a co za tym idzie job center nie ciśnie tak żeby wykopać Cię z powrotem do pracy, niestety o ile nie jesteś 50-latkiem i wzwyż to może to trwać max. tylko rok. No i warunkiem jest być zwolnionym, bynajmniej nie ze swojej winy ;)

Na ALG
@Folmi: jak sie sam zwolnisz to po prostu masz bana na max 12 tygodni, reszte bierzesz normalnie. Łaski ci zresztą nie robią tak jak napisałeś, bo sam sobie to opłaciłeś. Ja jak zmieniałem miejsce pracy i sam sie zwolnilem to napisałem ładne uzasadnienie i mi skrócili do 3 tygodni. ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Strahl: Faktycznie, były wylistowane jakieś okoliczności które blokowały na 3 miesiące i wśród nich bycie zwolnionym z własnej winy albo na własne życzenie, co wydało mi się trochę dziwne, ciężko nazwać to "utratą" pracy
@Folmi

Fakt, że w Niemczech kindergeld jest większy niż 500 PLN, ale tam robienie dzieci nie zwiększa twoich uprawnień do benefitów aż tak diametralnie jak w Polsce (relatywnie do bazowego zasiłku


Yy, trochę bulszit bo właśnie zmienia diametralnie. Pomijając coraz wyższy (oraz sam w sobie) Kindergeld od trzeciego dziecka i dodatków, podbija to również w dużym stopniu podaż zasiłkową w kontekście rzeczonego przez Ciebie Hartz IV (zasiłek jest też przyznawany na dzieci)
@Folmi Piszesz też o bezdzietnej parze, ale w tym przypadku ich dochód netto wynosiłby około 2500€ razem (każde pracujące w oparciu o minimalne wynagrodzenie) co raczej przy Hartz IV jest nie do wyjecia dla dwójki osób. Coś chyba pomieszały Ci się obliczenia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kurczakos1: chodziło mi o to że w Polsce zasiłek dla bezrobotnych jest tak marny że 500+ daje więcej, w Niemczech wiadomo że podbija ale nie tak że z samych dzieci masz więcej niż z Hartz-IV jak analogicznie się dzieje w Polsce.
Co do bezdzietnej pary to oczywiste że zakładam, że tylko jeden partner pracuje albo pobiera benefit, w obu przypadkach traktuj drugiego partnera jak dziecko - wlicza się w utrzymanie ale
@Folmi Taka mocno cherry pickingowa ta retoryka, kręciłbym nosem ( ͡º ͜ʖ͡º) Co do dzieci, to na samym początku mojego pobytu w DE poznałem przesympatyczna (ale mówiąca wprost, że będzie tylko drenowala system xD ) Irakijkę, która miała 7 dzieci. Razem z mężem nie pracowali, mieszkali w opłacanym przez państwo dwupiętrowym domku, dostając na rękę około 4k€ co miesiąc na konto :-) Liczyłem kiedyś ile miesięcznie stanowi
@Folmi Tak z ciekawości, jaka jest teraz stopa bezrobocia w Polsce? Czytając wykop, mogłoby się wydawać, że będzie to około 50%, bo dookoła wszędzie " patola 500+" , tylko biedne Wykopki pracują na utrzymanie narodu ( ͡º ͜ʖ͡º) Ciekawi mnie to w kontekście powszechności występowania Twojego założenia tj. niepracowanie na poczet 500+.

Może to i truizm, ale każde społeczeństwo dzieli się na różne typy socjologiczne. Znajdą się
Tak z ciekawości, jaka jest teraz stopa bezrobocia w Polsce? Czytając wykop, mogłoby się wydawać, że będzie to około 50%, bo dookoła wszędzie " patola 500+" , tylko biedne Wykopki pracują na utrzymanie narodu ( ͡º ͜ʖ͡º) Ciekawi mnie to w kontekście powszechności występowania Twojego założenia tj. niepracowanie na poczet 500+.


@kurczakos1: Ale sam oblężasz twierdzę ( ͡º ͜ʖ͡º) ja nigdzie
@Folmi

Ale sam oblężasz twierdzę


Nie pisałem o Twoim konkretnie wpisie a odnosiłem się ogólnie. Jak chcesz, mogę Ci od dzisiaj robić screeny komentarzy, które występują w większości.

ochłapy które należą się jedynie dzieciatym.


Mówisz o podstawowym świadczeniu na dzieci, które występuje w KAŻDYM KRAJU europejskim w wysokości w której w niektórych krajach powoduje wręcz szybsze bicie serca?

Polityka socjalna krajów, w których obłożenie podatkowe jest relatywnie niskie (tak, Polska to raj
@Folmi

Przepraszam, że odnoszę się w dwóch wpisach, ale jak klikam "edytuj" na telefonie, wszystko mi się rozwala ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zwracam jedynie uwagę na paradoks, w którym różnica między socjalem a minimalną jest tak niska, że zmniejsza motywację do wyrwania się z tego systemu i podjęcia pracy dla osób które nie mają szans/ambicji na lepsze zarobki.

Jak ktoś przy 5% wysiłku (socjal) może dostawać 1500, a
Pobierz kurczakos1 - @Folmi

Przepraszam, że odnoszę się w dwóch wpisach, ale jak klikam "edy...
źródło: comment_1648937652GeU76TcCM5IJNzOfD7yHFR.jpg
@Folmi A zestawianie sobie punktów procentowych ludzi pobierających świadczenie (chociaż i tak nie jest to 12%) z ilością pracujących na minimalnej to już jakiś absolutny fikoł kolego.. To jak porównywanie lata w Meksyku do ceny tostera w sklepie AGD, dwie zupełnie różne zmienne :-) Pamiętaj, że w Niemczech mnóstwo ludzi pracuje też w niepełnym wymiarze godzin, tj nie mają pensji minimalnej, ale ich zarobki nominalne są jak z pelnoetatowego minimum.
Nie wiem
@kurczakos1

Jak ktoś przy 5% wysiłku (socjal) może dostawać 1500, a przy 100% swoich możliwości (etat) 1600


Tutaj kolejny fikoł bo nikt w pojedynkę nie dostanie z urzędu 1500€ netto do swobodnego wykorzystania. Zapłacą Ci małe mieszkanie z ogrzewaniem (~400€) I dostaniesz 420€ do łapy. Jak chcesz żyć za 400€ przez miesiąc (jak jeszcze nie daj Boże palisz, albo masz auto) to życzę Ci powodzenia ( ͡º ͜ʖ͡º
Wklejam Ci tabelkę z liczbą pobierających to świadczenie, która mówi, że tendencja jest bardzo spadkowa i na przestrzeni 9 lat zmniejszyła się o prawie milion


@kurczakos1: teraz widzę na de.statista.com te same dane, ale wcześniej w innych źródłach czytałem, że ponad 5 milionów utrzymuje się z Hartz IV (wg wikipedii nawet 7 mln). Zależy jak to liczyć, ta rozbieżność pewnie wynika stąd, że 5+ mln oznacza wszystkie osoby żyjące w gospodarstwach