Wpis z mikrobloga

Mirki, taka rozkmina mnie naszła w związku ostatnimi cenami paliw i nie pewną przyszłością.
Dlaczego w Polsce praktycznie w ogóle nie można nigdzie kupić paliwa E85? Czy nie byłoby ono teraz dobrą alternatywą? Starsze auta benzynowe powinno się dać przerobić na bioetanol, jest to dość popularne w stanach, zwłaszcza przy samochodach tuningowanych bo wzrasta moc silnika. Dodatkowo wiele producentów oferowała lub oferuje samochody FlexiFuel.
Przepisy, brak opłacalności, droga produkcja?
#motoryzacja
  • 7
@ervin9216:

Starsze auta benzynowe powinno się dać przerobić na bioetanol

Każde się da, zwłaszcza nowsze. Ja od zawsze jeżdżę wszystkim na e85.
A dlaczego nie ma? Bo się nie przyjęło. Poza środowiskiem "racingowym" nikt się tym nie interesował. U mnie (Francja) litr e85 kosztuje 1/3 ceny benzyny więc same plusy( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ervin9216: Nie, bo po pierwsze wpłynęło by to na dalszy skokowy wzrost cen pasz oraz spożywki, po drugie produkcja jest ściśle powiązana z areałem na ten cel przeznaczonym w ubiegłym sezonie (znaczny wzrost produkcji możliwy dopiero za rok/dwa), po trzecie obecne ceny nawozów oraz system dopłat stawiają pod znakiem zapytania sensowność takich upraw
@mechaniczny_pomidor: A import? Na ten moment w naszym kraju nie ma dużej ilości samochodów które mogły by jeździć na tym paliwie, ale rozpowszechnienie tego paliwa mogłoby pobudzić rynek instalacji na E85, tak jak powszechne jest teraz LPG.
Domyślam się że stacjom paliw brakuje na ten moment zbiorników na dodatkowe paliwo, ale mogłoby się to zmienić w ciągu najbliższych miesięcy/lat, tak aby w każdym większym czy mniejszym mieście była stacja ma której