Wpis z mikrobloga

  • 10
1135 + 1 = 1136

Tytuł: Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji
Autor: Barbara Włodarczyk
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788308073490
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 320
Opis książki:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4951901/szalona-milosc-chce-takiego-jak-putin-reportaze-z-rosji

Moje wrażenia:
Kiedy na półce czeka masa książek, ja sięgam po coś zupełnie innego. W głównej mierze stało się tak oczywiście ze względu na aktualną sytuację na Ukrainie.
Reportaże z Rosji, ale skupione bardzo mocno wokół osoby Putina (ale czy mogło być inaczej?). Powiem Wam, że nie miałam świadomości, że Rosjanie aż tak bardzo tęsknią za Związkiem Radzieckim (coś w stylu "może było #!$%@?, ale za to stabilnie"). Może autorka wyszukiwała osoby, które podpasowały jej do takiej narracji...? Niekoniecznie, bo rozmawia również z przeciwnikami obecnie panującego.
Z książki dowiadujemy się m.in. o przeszłości i codzienności Władimira Władimirowicza, jak również o tym, co sądzą o nim Rosjanie (zarówno mieszkańcy dużych miast, jak i wiosek, miast na zachodzie jak i na wschodzie Rosji).
Kult Putina jest w Rosji widoczny niemal na każdym kroku (koszulki z jego podobizną, nazwy ulic, piosenki...). Mogłoby się wydawać, że jego największymi zwolennikami będą starzy ludzie ze wsi (omamieni telewizyjną propagandą), a tu psikus - wielu 20-latków jest zachwyconych, że Putin "przywraca Rosji status światowego mocarstwa". O ile w latach 90. XX wieku Rosjanie zachłysnęli się wolnością i kapitalizmem, tak od kilku lat znów są niechętni wobec "zgniłemu Zachodowi" (ale oczywiście bardzo chętnie korzystają z ajfonów i stołują się w macu).
Przeraził mnie fakt, że Rosjanie nie są przeciwni wojnie, podoba im się pomysł na odbudowanie ZSRR.
Jeden z rozdziałów autorka poświęciła "czeczeńskiemu tygrysowi Putina", czyli Ramzanowi Kadyrowowi. O ile życie w Rosji może wydawać się trudne, tak życie w Czeczeni w obecnych czasach - koszmar.
Inny rozdział to z kolei "opowieść o rosyjsko-chińskim małżeństwie z miłości i małżeństwie Moskwy z Pekinem - z wyrachowania".

Na uwagę zasługuje fakt, że autorka to dziennikarka zajmująca się tematyką krajów byłego ZSRR, więc potrafi dotrzeć do różnych źródeł. Nie ogranicza się tylko do zachodniej Rosji, ale podróżuje na Syberię (Tomsk), pod chińską granicę (Błagowieszczeńsk), Wyspy Sołowieckie.
Aha, Barbara Włodarczyk ma na koncie drugą książkę o Rosji, którą już mam w kolejce ("Nie ma jednej Rosji").

Podczas lektury targało mną sporo emocji: przecierałam oczy ze zdziwienia, byłam zmartwiona, zdumiona, ale i pośmiałam się nieco, bo autorka wplotła kilka dowcipów popularnych w Rosji.

Zdecydowanie polecam.

#bookmeter #czytajzwykopem #rosja #putin #reportazbookmeter
faramka - 1135 + 1 = 1136

Tytuł: Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z...

źródło: comment_1648554026PGZ5uH4LspWugbL3K9yPND.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.5 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 258
Gatunek książki: zbiór reportaży

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-18 - Użytkownik dekonfitura ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-03-07 - Użytkownik Mfalme_Kitunguu
@faramka: też mi się bardzo podobały te reportaże. Większość można obejrzeć w cyklu "Szerokie tory" (jest na vod tvp), bo w zasadzie autorka przerobiła niektóre na tekst - odcinków tematycznych jest znacznie więcej. Fajnie zerknąć na pewno na ten o pieśni "Święta wojna", przy samym czytaniu brakowało mi możliwości posłuchania.