Wpis z mikrobloga

#glosniki #ciekawostki #komputery

MOJE GŁOŚNIKI KOMPUTEROWE PRZECHWYTUJĄ JAKIEŚ ZAGRANICZNE ROZMOWY RADIOWE

Nie wiem jak to tagować ale może ktoś zrozumie co wyłapują moje głośniki:
udało mi się nagrać telefonem dźwięki jakie emitują moje głośniki (stary zestaw 5.1 Logitech X-530), w momencie kiedy potencjometr od poziomu dźwięku jest skręcony na minimum i zawsze ma to miejsce od okolicy godziny 22:00. Głośniki mam od kilkunastu lat i nie raz już zdażyło mi się słyszeć zagraniczne stacje radiowe (?), jakąś "arabską" muzykę itp. W sumie pogrzebałem parę lat temu w necie i znalazłem jakies forum, nie pamiętam czy to polskie forum czy zagraniczne - gdzie w postach pisano, że te głośniki mają jakąś wadę i wychwytują jakies fale radiowe. Tematu nie drążyłem ale dzisiaj słyszę cały czas jakies ewidentne rozmowy między przynajmniej dwoma ludźmi, którzy gadają do siebie jakimiś hasłami i cyframi, coś jak współrzędne. Przez chwilkę się próbowałem wsłuchać zeby cokolwiek zrozumieć i na pewno usłyszałem:

"three nine nine"
"four zero zero" - od razu powtórzone "four hundred"
"four zero three"
"one nine seven"

nie słucham szczegółowo ale na nagraniu słychać nie tylko tego typu sprawozdania z cyfr ale też powtarzające się jakieś hasło i dopytywania drugiego rozmówcy jak i inne odpowiedzi pierwszego. Może ktoś z was zrozumie cokolwiek. Dajcie znać co to może być. Wrzucam linka do nagrania, nagranie ma około 15 minut, w minucie 5:09 odwróciłem telefon i nagranie jest dużo wyraźniejsze.

https://youtu.be/wfgUQ4Us1Fg?t=309
  • 15
@darrrrekdaro: niestety zero mistycyzmu. Masz w okolicy sąsiada krótkofalowca, który robi łączności modulacją SSB (AM by sie ładnie zdemodulował na podatnym sprzęcie jak te logitechy skoro piszesz że mają swój wątek w necie)
@robekk1978: muszę więc poczytac o tym bo pierwszy raz o czymś takim szłyszę. Co to jest, czemu służy, czemu ja to słyszę w głośnikach, czego dotyczy ta rozmowa, co to za ciągle powtarzane hasło dokładnie? Nie mówię o cyfrach. Za parę minut wrzucę drugi filmik, coś tam gadają do siebie
interesuje mnie konkretny kontekst rozmowy którą słyszę aktualnie

darrrrekdaro: Około 05:57 słychać na nagraniu: "CQ CONTEST, CQ CONTEST Sugar November Nine Bravo, Sugar November Nine Bravo" (czyli literowanie znaku krótkofalarskiego SN9B), czyli CQ CONTEST, CQ CONTEST SN9B, SN9B.

To wywołanie ogólne ("CQ", wymowa /si kju/) z czasu zawodów krótkofalarskich (stąd "CONTEST") krótkofalowca o znaku SN9B.

Przy zawodach krótkofalarskich "rozmowy" bywają krótkie - chodzi o oszczędność czasu, co umożliwi nawiązanie największej liczby łączności
@mp107: dzięki za wyjaśnienie. Na pewno nie będę układał kabla inaczej bo mnie interesuje co oni tam gadają, to jest zajebiste :D A jesteś w stanie mi powiedzieć z jakiego obszaru mogą te fale docierać? ktoś wyżej napisał coś o sąsiedzie na krótkofali. Czyli to może być obszar bliski mojego zamieszkania czy jak? No i czemu służy to, co oni tam między sobą gadają? Po co to robią, czemu ja słyszę