Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie pewna sprawa odnośnie Ukrainy, jest tutaj ktoś, kto faktycznie zna temat z pierwszej ręki, kto mieszkał w Ukrainie?

Jak to jest tam z tym Krymem, Ługańskiem i Donieckiem, że ludność tam mieszkające chciała niepodległości od Ukrainy? Faktycznie wschodnia Ukraina jest aż tak prorosyjska czy te referenda były jakoś zmanipulowane?
Dlaczego oskarżają Ukrainę o zbrodnie wojenne, mają na to jakieś dowody czy to jest podsycane przez Rosję?
Dlaczego skoro to Ukraina, to mówią tam po rosyjsku i używają rubla?

Tak pytam, bo czytam ostatnio masę pozytywnych informacji o Ukrainie, ale jak tak się trochę wczytałem, to wygląda to jakby Ukraina była bardzo niestabilnym krajem i mieli masę wewnętrznych problemów i konfliktów. Oglądałem też kiedyś jakiś filmik na yt z Odessy, nie pamiętam już czy był to mieszkaniec czy polski podróżnik, bo oglądam sporo takich filmików, ale ogólnie z wypowiedzi mieszkańców wynikało, że są prorosyjscy.

Czy faktycznie Ukraina jest tak wyraźnie podzielona, że wschód jest prorosyjski, a zachód proukraiński?

Nie chcę tym wpisem wywołać żadnej burzy, chcę się tylko dowiedzieć czegoś od ludzi, którzy znają temat z pierwszej ręki. Jeśli zrobi się tutaj gorąco, to usunę wpis, będę też usuwał komentarze agresywne i nie na temat.

#ukraina #rosja #wojna
  • 5
@voot generalnie wschód był zawsze pro rosyjski, tam mówiło się po rosyjsku. Wschód był zawsze bogatszy niż zachód. Wschód Ukrainy uważał że to oni utrzymują cała Ukrainę
Jak to jest tam z tym Krymem, Ługańskiem i Donieckiem, że ludność tam mieszkające chciała niepodległości od Ukrainy? Faktycznie wschodnia Ukraina jest aż tak prorosyjska czy te referenda były jakoś zmanipulowane?


@voot: w 2014 wschodnia Ukraina była prorosyjska, a przynajmniej obawiała się ukraińskich nacjonalistów spod Lwowa (aczkolwiek referenda były co najmniej podkoloryzowane). Przez te osiem lat oglądania co ruscy robią w donbasie, nawet rosyjskojęzyczne obwody nabudowały sobie tożsamość ukraińską.

Ukraina była
@voot: Krym tak. Do pewnego stopnia. Tzn myślę ze to referentum ruscy by wygrali ale z mniej spektakularnym wynikiem.
Krym miał bardzo szeroką autonomię i myślę że teraz Krymczanie tęsknią za Ukrainą.
Donieck i wschód... nie wiem. Jednostkowe i prywatne obserwacje ale ludize stamtąd których znałem nie specjalnie byli pro jacyś tam. Zyli na Ukrainie, w sumie w rosji też by mogli byle robota była i kasa się zgadzała.
Za to