Wpis z mikrobloga

Używam amatorsko Canona 50d z matrycą aps-c mimo swojego wieku jestem bardzo z niego zadowolony, od zawsze marzy mi się pełna klatka. Czy kupno używanego body d5 mark I lub mark II, dla większej matrycy to dobry pomysł? Czy na dzisiejsze standardy te aparaty to już przeżytek i lepiej pozostać przy apsc?

#fotografia #canon
  • 25
  • Odpowiedz
Czy kupno używanego body d5 mark I lub mark II, dla większej matrycy to dobry pomysł? Czy na dzisiejsze standardy te aparaty to już przeżytek i lepiej pozostać przy apsc?


@piant: zależy co chcesz focić. Przy dobrym oświetleniu czy na statywie, w studio dadzą radę. Cokolwiek co się rusza szybciej niż ślimak, gorsze warunki oświetleniowe - nowoczesny bezlusterkowiec, nawet APSC raczej przebije te aparaty jeżeli chodzi o używalność.
  • Odpowiedz
@piant: szedłbym śmiało w pełną klatę, szczególnie, że masz już jakieś szkła na EF. Ja po takiej przesiadce wiele lat temu poczułem ogromną różnicę w obrazku (przeszedłem wtedy z 50D na 6D).
  • Odpowiedz
@piant: Powiem tak. Wszystko zalezy co chcesz focic. Stara pelna klatka da Ci wieksza kontrole nad szumem niz stare apsc. Musisz sie takze przestawic na nowe kąty widzenia (apsc ma 1.5x crop). No i puszka duzo ciezsza. Nie wiem jakie masz szkła, jezeli kryja FF to spoko, jesli nie to czekaja Cie dodatkowe koszta.
  • Odpowiedz
@piant: Mam 5d mk1 i z dobrym szkłem potrafi zachwycić. Tylko uważaj na zagrzybione matryce, bo kiedyś w jednym mi się zdarzyła. Nie ma też ultradźwiękowego czyszczenia, więc będzie czasem trzeba się przejechać do serwisu. Poza tym bardzo dobry aparat.
  • Odpowiedz
@piant lepiej kup 6d, można kupić za 1k w niezłym stanie a różnica między 5d1 a 6d to przepaść na korzyść 6d. 5d1 to już leciwy dziadek, w zasadzie pozbawiony autofocusa
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Agemaker: nie żeby ten w 6D był jakiś super - mam go i głównie z powodu tego AF będę się przesiadał (poza kiepską dynamiką tonalną), ale na pewno lepszy wybór niż dziadek 5mk1.
  • Odpowiedz
@geuze: zrobiłem masę dobrych reportaży 6d, jednocześnie miałem w backupie zapas w postaci 5d1. Kiepska dynamika tonalna w 6D? xD Bez żartów, to jedna z lepszych matryc w swojej klasie. Nie da się porównać tych dwóch aparatów, 5d1 to już wiekowy sprzęt, ciężko się na nim pracuje. 6D ma zajebistą matrycę, przyzwoity centralny punkt AF, jest lżejszy, ma przyzwoity wyświetlacz i dużo fajnych gadżetów jak choćby wifi.
  • Odpowiedz
Kiepska dynamika tonalna w 6D? xD Bez żartów, to jedna z lepszych matryc w swojej klasie.


@Agemaker: w swojej klasie zabytków tak, ale według współczesnych standardów to dupy nie urywa - nowe APSC potrafią mieć lepszą lub porównywalną dynamikę. Przy wyższych ISO szumi jak diabli, AF ma mało punktów i przy gorszym świetle już się gubi, o takich cudach jak wykrywanie twarzy, oka itd. nawet nie ma co marzyć.

6D
  • Odpowiedz
@geuze: Do 6400 ISO jest spokojnie używalne. Matryca to lepsza konstrukcja niż nowszy 6d2 i 5d4, owszem AF jest kiepski, ale centralny punkt ostrości daje radę. Wiadomo, nie porównuję go z topowymi konstrukcjami bo do takiego R5 nie ma w ogóle podjazdu. Nadal uważam, że 6d jest bardzo dobrą maszynką, nawet jak na dzisiejsze czasy i za takie pieniądze za jakie można go dostać. Jeśli ktoś potrzebuje taniego, przyzwoitego aparatu
  • Odpowiedz
@Agemaker: nie no - to jest świetny aparat i tego nie neguję - w klasie o którą rozważa OP. Dopóki robię przy oświetleniu studyjnym to jest ok, ale na zewnątrz widać już jednak przepaść do nowych konstrukcji. Wszystko zależy czego potrzebujesz - ja od kiedy zacząłem fotografować szybko poruszające się gówniaki mam 6D po dziurki w nosie, bo smartphone lepiej łapie ostrość i tutaj nowszy APSC byłby już lepszy XD

Do 6400 ISO jest spokojnie używalne.


@Agemaker: no dla mnie osobiście 3200
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Agemaker: mimo, że jestem fanboyem 6D w cenie w której teraz można go kupić to nie mów, że ma lepsza matrycę od 5D4. Szóstką wystrzelałem z 200 tys klatek i 5D teraz pewnie też podobnie i jest wyczuwalna poprawa przy obrabianiu. Wyzsza szczegółowość zdjęć przy mniejszym szumie. Można też sporo wyciągnąć, ale tutaj przepaści nie ma. Że 6D jest lepsze matrycowo od 5D3 to sprawa oczywista. 6d juz sprzedałem, ale
  • Odpowiedz
@piant: Zastanawiałem się nad 5d mk2 i 6d i zdecydowałem się na ciekawszą opcję która się nadarzyła czyli 5d mk2 - nie jest dużo lepszy/gorszy od 6d - po prostu dobry aparat. W tej cenie lepszego nic z pełną klatką od Canona nie znajdziesz.
  • Odpowiedz